Jak odróżnić biżuterię srebrną od posrebrzanej?

Kiedy trafiasz na piękną ozdobę, która idealnie pasuje do Twojego stylu, możesz mieć chwilę zawahania — czy to prawdziwe srebro? I jak odróżnić biżuterię srebrną od posrebrzanej, by zamiast bubla zyskać piękną, gustowną biżuterię z cennego kruszcu? Sprawdź proste sposoby, by przypadkowo nie kupić podróbek.

 

Podczas zakupu biżuterii bardzo ważna jest jakość ozdób, które wybieramy — tymczasem podróbek nie brakuje. Warto wiedzieć, jakie są różnice między biżuterią srebrną i posrebrzaną — oraz gdzie kupić ozdoby wysokiej jakości. I właściwie dlaczego lepiej zdecydować się na dodatki ze szlachetnego kruszcu?

 

Testy, które pozwolą odróżnić biżuterię srebrną od posrebrzanej

Istnieje kilka sposobów odróżnienia biżuterii srebrnej od posrebrzanej, jednak każdy test bywa czasem zawodny — dlatego tak ważne jest kupowanie biżuterii w renomowanych salonach jubilerskich, takich jak Rosanto. Jakie testy mogą pomóc w rozpoznaniu ozdób z prawdziwego srebra?

 

  • Sprawdzenie ceny. To najprostsza czynność, którą możemy wykonać przed zakupem. Srebro jest cennym kruszcem — jeśli cena wydaje nam się zbyt niska, powinniśmy nabrać czujności. Warto pamiętać, że cena biżuterii może zależeć od różnych czynników — m.in. od rozmiaru ozdoby oraz od tego, czy umieszczono w niej kamienie szlachetne. Jeśli ozdoba jest znacznie tańsza, może być wykonana np. ze stali chirurgicznej lub stopu tańszych metali.
  • Poszukanie symbolu próby (cechowanie biżuterii). Srebrna biżuteria powinna posiadać odpowiedni stempel — cechę probierczą, która informuje nas o tym, że ozdoba została wykonana ze szlachetnego kruszcu. Innym sposobem na oznaczenie srebrnej biżuterii o próbie 925 jest umieszczenie na niej wyrazu „sterling”. Warto jednak pamiętać, że na ozdobach do wagi 5 gram nie ma obowiązku umieszczania tego typu oznaczeń — zwykle są to wyroby na tyle małe, że wybicie na nich cechy probierczej mogłoby niekorzystnie wpłynąć na ich wygląd. Symboli szukamy w miejscach niewidocznych podczas noszenia biżuterii — np. na wewnętrznej stronie pierścionka lub broszki, na zapięciu łańcuszka. Na zdjęciach ozdób dostępnych w sklepie Rosanto.pl czasem możesz dostrzec wybitą próbę — szczególnie w przypadku pierścionków ze srebra
  • Porównanie barwy. Do tego testu trzeba nieco wprawy i czujnego oka, jednak srebro ma wyjątkowy wygląd i barwę, które trudno jest bezbłędnie odwzorować — dlatego sztuczna biżuteria posrebrzana lub ze stali szlachetnej różni się odcieniem od srebrnych ozdób. Te wykonane ze srebra są mniej połyskliwe i mają chłodniejszą barwę, niekiedy mogą być także pokryte oksydą dającą efekt postarzenia.
  • Test miękkości. Srebro jest miękkim metalem — dlatego do wytwarzania biżuterii stosuje się stop srebra niewielką domieszką innych metali. Prawdziwe srebro może mieć na swojej powierzchni niewielkie rysy i zadrapania. Możesz spróbować pozostawić rysę np. paznokciem na swoich ozdobach — na sztucznej biżuterii nie pojawi się żaden ślad.
  • Próba z magnesem. Srebra nie da się przyciągnąć magnesem. Jeśli ozdoba, którą sprawdzamy, zareaguje na magnes, oznacza to, że nie została wykonana z tego szlachetnego kruszcu. Jednak brak reakcji na magnes nie daje nam jeszcze 100% pewności, że jest to srebro.
  • Test zapachu. Srebro nie pachnie, dlatego jeśli wyczuwasz delikatną, metaliczną woń, prawdopodobnie masz do czynienia z ozdobą wykonaną z mniej wartościowych metali, takich jak miedź.

 

 

Dlaczego lepiej wybierać srebrną biżuterię?

W ostatnich latach znacznie wzrosła popularność sztucznej biżuterii. Takie wyroby przyciągają kusząco niską ceną — choć nie zawsze, bo w niektórych sieciówkach bywają droższe od biżuterii wysokiej jakości! Dodatkowo sztuczne ozdoby nie są wykonane tak kunsztownie i z dbałością o detale jak biżuteria ze szlachetnych kruszców. Sztuczne dodatki są nietrwałe i szybko ulegają zniszczeniu lub tracą kolor. Mogą być używane w codziennych outfitach, jednak w eleganckich stylizacjach nie prezentują się najlepiej. Co więcej, sztuczna biżuteria może powodować alergię i podrażnienia skóry, np. z powodu dodatku niklu (więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule Biżuteria bez niklu). Pamiętajmy również, że jeśli szukamy srebrnej biżuterii na prezent, a ostatecznie wręczymy sztuczną ozdobę, taki gest może zostać negatywnie odebrany.

 

 

Gdzie kupić srebrną biżuterię?

Zdecydowana większość osób nie potrafi rozpoznać srebra wysokiej jakości na pierwszy rzut oka — i nie ma w tym nic złego. Warto jednak podczas zakupów wybierać zaufane salony jubilerskie, które dają nam pewność, że kupimy ozdoby wysokiej jakości. Mogą to być salony stacjonarne lub sklepy jubilerskie online — takie jak Rosanto. Na naszej stronie oferujemy tylko biżuterię ze srebra i złota wysokiej jakości, a przy każdej ozdobie znajdziesz informację o próbie złota lub srebra. Dzięki temu masz pewność, że kupujesz dodatki, które przetrwają wiele lat i staną się prawdziwą ozdobą Twoich stylizacji lub pięknym prezentem w dobrym guście.

 

Chcesz wiedzieć więcej o srebrze? Przeczytaj także:

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię