Dlaczego biżuteria czernieje?

Biżuteria to ważny dodatek dla wielu kobiet. Jest efektowną ozdobą, która dodaje elegancji i pozwala wyrażać siebie, ale też przypomina o ważnych chwilach (takich jak ślub, zaręczyny) lub stanowi cenną pamiątkę. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby nasze ozdoby wyglądały jak najlepiej mimo upływu lat. Niestety zdarza się, że srebrne ozdoby zaczyna pokrywać ciemny nalot. Skąd się bierze i jak go usunąć? Na szczęście jest to bardzo proste.

Czerniejące srebro

Srebro jest materiałem od starożytności wykorzystywanym do tworzenia ozdób. Zawdzięcza to swojej wyjątkowej barwie oraz kowalności, czyli podatności na kształtowanie i formowanie. Poza tym jest szeroko wykorzystywane w medycynie, elektronice, fotografii i przemyśle. Medycyna niekonwencjonalna korzysta ze srebra w postaci srebra koloidalnego przeznaczonego do picia, a także przypisuje srebrnym ozdobom umiejętność kojenia nerwów i pozytywnego wpływu na układ trawienny.

 

Wokół czernienia srebra narosło wiele mitów. Niektórzy twierdzą, że to zwiastun jakiejś choroby, inni — że zostali wprowadzeni w błąd, a srebro wcale nie jest prawdziwe. To nieprawda. Srebro, które czernieje, jest naturalnym zjawiskiem i ma związek z reakcjami chemicznymi, które zachodzą na jego powierzchni na skutek związków siarki obecnych w powietrzu. W bardziej zanieczyszczonym powietrzu jest ich więcej, więc jeszcze kilkadziesiąt lat temu tego procesu praktycznie nie obserwowano, a dziś zachodzi szybciej w takich miejscach jak duże miasta. Czasami związki siarki zawiera nasz pot (np. na skutek przyjmowanych leków). Wówczas srebro może ulegać czernieniu po kontakcie ze skórą. Proces czernienia srebra pod wpływem związków siarki jest zupełnie naturalny, ale na szczęście — także odwracalny.

Jak usunąć czarny nalot ze srebrnej biżuterii?

Aby przywrócić srebrnej biżuterii taki blask, jaki miała w chwili nowości, można zastosować gotowe ściereczki do czyszczenia srebra. Są one nasączone specjalnymi substancjami, które usuwają czarny osad i polerują powierzchnię ozdoby. To najszybszy i bardzo skuteczny sposób, jednak trudno wyczyścić małe elementy z licznymi wgłębieniami i zakamarkami. Wówczas dobrze jest zastosować substancje, które każdy z nas ma w domu.

 

Na dnie szklanej lub ceramicznej miski kładziemy folię aluminiową, a następnie do naczynia wlewamy gorącą wodę i dodajemy sól (2-3 łyżki na litr wody). W tak przygotowanym roztworze umieszczamy ozdoby na pewien czas — od kilkunastu minut do godziny — aż osad zniknie z powierzchni biżuterii. Po wyjęciu ozdób, przemywamy je wodą z mydłem i wycieramy do sucha ściereczką. Niektórzy zamiast soli stosują sodę i ocet. Jeśli jednak nie chcemy samodzielnie czyścić biżuterii z jakiegoś powodu, zawsze możemy oddać ją jubilerowi, który wykona profesjonalny zabieg oczyszczania naszych ozdób.

 

Możemy także skutecznie spowalniać proces czernienia, przechowując srebrne ozdoby w szkatułkach i woreczkach strunowych, bez dostępu powietrza. Unikajmy także przechowywania srebrnych ozdób w łazience, gdzie panuje duża wilgoć, i wchodzenia w srebrnej biżuterii do basenu lub pod prysznic. Należy także uważać, aby srebro nie miało kontaktu z kosmetykami. Wówczas dłużej zachowa swój blask, a w razie potrzeby możemy sięgnąć po wspomniane wcześniej metody przywracania ozdobom pierwotnego wyglądu.

Ponadczasowa srebrna biżuteria

Konieczność wyczyszczenia ozdób od czasu do czasu nie zniechęca miłośników biżuterii. Srebro jest ponadczasowym dodatkiem, który chętnie wybierają mężczyźni i kobiety. Srebrne bransoletki, kolczyki lub naszyjniki są idealną ozdobą na co dzień, bo ich kolor z łatwością dostosowuje się do naszego stylu. Srebrne ozdoby można łączyć zarówno z eleganckimi koszulami lub sukienkami, jak i bardziej swobodnym lookiem, jak choćby dżinsy i T-shirt. Dzięki temu moda na ten kruszec nie przemija i bez względu na aktualne trendy, srebro pozostaje na topie.

 
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię