Biżuteria bez niklu — ozdoby, które nie uczulają

Poszukując idealnej biżuterii do swoich stylizacji, możemy trafić na różne dodatki. Niektóre kuszą niską ceną, jednak zachowajmy ostrożność — stopy metali, z których jest wykonana taka biżuteria, mogą powodować alergie. Najczęstszą przyczyną jest dodatek niklu. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej!

Doskonale wiemy, że uczulenie mogą wywoływać zarówno wybrane składniki zawarte w produktach spożywczych, jak i sierść zwierząt lub pyłki traw. Coraz częściej wspomina się także o tkaninach, które powodują u niektórych osób reakcje alergiczne. Natomiast stosunkowo rzadko poruszany jest temat uczulającej biżuterii. Dla większości kobiet informacja o alergii wywoływanej przez ozdoby może być przygnębiająca. Jaki alergen zawarty w biżuterii najczęściej powoduje reakcje alergiczne i jak sobie z tym poradzić? Odpowiadamy.

Nikiel — winowajca reakcji alergicznych

Co to jest nikiel? To metal, który wyglądem przypomina srebro i często jest wykorzystywany jako element stopów, które są zawarte między innymi w sztucznej biżuterii. Niestety — nikiel jest alergenem powodującym uczulenia, które objawiają się obrzękami, swędzeniem, a także wypryskami kontaktowymi. Mogą również pojawić się również pęcherze, wysypka i zaczerwienienie skóry. Często reakcja alergiczna nie musi występować w miejscu, gdzie nastąpił kontakt z alergenem. Zdarza się także, że widoczna jest na całym ciele, co sprawia, że nie od razu orientujemy się, że za alergię odpowiadają ulubione dodatki. Takie problemy mogą utrzymywać się przez kilka godzin, a nawet dni.

Jak postępować, gdy wystąpi u nas reakcja alergiczna? Przede wszystkim unikać noszenia tego typu ozdób, a jeśli problem się nasila — udać się do lekarza, który zaleci nam odpowiednie leki antyhistaminowe. Jeśli spotka nas taka przypadłość, nie jesteśmy odosobnieni. Okazuje się, że nawet co piąty mieszkaniec Europy może mieć uczulenie na nikiel! Największą grupą narażoną na szkodliwe działanie tego metalu są kobiety. Pierwiastek może kryć się pod postacią pierścionków, naszyjników, zegarków czy kolczyków. Czasem występuje nawet w oprawkach do okularów czy guzikach! Dla miłośniczek biżuterii może to być smutna wiadomość. Na szczęście istnieje proste rozwiązanie tej sytuacji — jest nim biżuteria antyalergiczna, która nie zawiera niklu.

 

Biżuteria bez niklu jako rozwiązanie problemu

Wybierając sztuczną biżuterię, kierujemy się głównie niską, atrakcyjną ceną. Dzięki szerokiej gamie ozdób możemy uzupełniać nasze stylizacje, do woli eksperymentując ze stylem i dodatkami, choć często taki wybór okazuje się dość przypadkowy, a ozdoby szybko się niszczą. Na dodatek czar pryska, gdy większość biżuterii, którą kupujemy, uczula nas z powodu zawartości niklu. Jaką zatem wybierać? Najlepszym rozwiązaniem są ozdoby złote i srebrne wykonane z kruszców dobrej jakości. Wybierając biżuterię, powinniśmy decydować się na jej kupno u profesjonalnych jubilerów, gdzie otrzymamy szczegółowe informacje dotyczące ozdób — na przykład w Rosanto. 

Najlepiej dobierać biżuterię z najlepszej jakości metalu, czyli najwyższej próby. W przypadku srebra jest to 925 g, a dla złota — 585. Aby ułatwić Twoje poszukiwania wymarzonej biżuterii, w sklepie internetowym Rosanto oferujemy wyłącznie ozdoby o tych próbach. Są nie tylko bezpieczne, ale też przetrwają w dobrym stanie wiele lat, stanowiąc nie tylko gustowny dodatek, ale także wspaniałą pamiątkę.

 

Warto wiedzieć, że złoto jest metalem szlachetnym, który w wyjątkowych sytuacjach może powodować reakcje alergiczne. Jest ich jednak znacznie  mniej w porównaniu do alergii spowodowanych noszeniem sztucznej  biżuterii z domieszką niklu. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii, powinniśmy wybierać kruszec z najwyższej półki, czyli próby 585 g. Decydując się na biżuterię wykonaną z metali szlachetnych, mamy pewność, że nie zawierają one domieszek niklu i ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej jest znikome, a ozdoby prezentują się elegancko i gustownie.

Czy białe złoto może uczulać?

Klasyczne złoto posiada żółtawy odcień, jednak w ostatnich latach coraz popularniejsze staje się barwienie złota poprzez łączenie go z innymi metalami. W przypadku białego złota, które jest jednym z najpopularniejszych wyborów, mogą pojawić się reakcje alergiczne. Winne jest najczęściej złoto nieznanego pochodzenia, które uzyskało swoją barwę poprzez domieszkę niklu.Jeśli podejrzewasz, że możesz reagować alergicznie na metale, warto wybierać żółte lub różowe złoto albo przed zakupem skontaktować się z nami i zapytać o wybrane ozdoby. Zespół Rosanto zawsze służy pomocą!

Tania biżuteria kusi i jest powszechnie dostępna. Jednak zwykle okazuje się nietrafionym zakupem, szybko niszczeje, a przede wszystkim — może szkodzić, wywołując reakcje alergiczne. Najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie ozdób wysokiej jakości, dzięki czemu mamy pewność, że nosimy dodatki bez niklu. Biżuteria złota lub srebrna, wykonana z kruszców wysokiej próby, zawsze jest uznawana za elegancki, gustowny dodatek i subtelnie podkreśla styl swojej właścicielki, a przy tym możemy nosić ją bez obaw!

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię