6 ciekawostek na temat srebra, które Cię zaskoczą!

Srebro to ceniony i niezwykle wszechstronny kruszec, który wielu kobietom towarzyszy każdego dnia — w formie gustownej bransoletki, ulubionej celebrytki lub pierścionka. Okazuje się, że srebro ma długą historię — a ta jest pełna ciekawostek. Zresztą, sprawdź poniżej!

 

Srebrna biżuteria od lat zachwyca swoją elegancją i uniwersalnym pięknem. Przybiera tak różnorodne formy, że dopasowuje się zarówno do codziennych stylizacji, jak i tych, które wybierasz na wyjątkowe okazje. Z pewnością masz srebrne ozdoby w swojej szkatułce z biżuterią — ale czy kiedykolwiek myślałaś o tym, ile niezwykłych historii wiąże się z tym kruszcem? Sprawdź nasze ciekawostki podane w telegraficznym skrócie!

 

Ciekawostki o srebrze

1. Nie tylko biżuteria!

Ze srebra wytwarzane się ozdoby, ale ten metal ma znacznie więcej zastosowań. Dzięki wysokiemu współczynnikowi odbicia światła jest wykorzystywany w produkcji luster, mikroskopów, a nawet teleskopów i ogniw słonecznych. Ze względu na dobre przewodnictwo prądu, srebro można wykorzystywać do wyrobu przewodów elektrycznych — jednak zwykle jest zastępowane miedzią, tańszą i bardziej odporną na korozję. Ze srebra tworzy się także elementy instrumentów muzycznych oraz naczynia i sztućce.

 

2. Odkrycie sprzed tysiącleci

Srebro zostało odkryte już 7000 lat temu, jednak następne dwa tysiące lat zajęło ludziom nauczenie się, jak oddzielać ten metal od związków, z którymi występuje. Jest jednym z pierwszych pięciu metali, jakie kiedykolwiek odkryto. Ze względu na rzadkość występowania srebra, starożytni Egipcjanie cenili je wyżej od złota! Dopiero w późniejszych latach odkryto kolejne złoża w różnych zakątkach świata.

 

 

 

3. Srebro chroni przed bakteriami i… wampirami?

Srebro ma silne właściwości antybakteryjne — wiedzieli o tym już Fenicjanie, którzy przechowywali napoje w srebrnych butelkach, by chronić je przed zepsuciem. Na statkach do beczek z wodą pitną wrzucano srebrne monety, by zachowała świeżość, a dziś ten kruszec wykorzystuje się w medycynie — np. do powlekania narzędzi chirurgicznych. Co ciekawe, srebro stosuje się także w wyrobie odzieży, uzyskując tkaniny, które chronią przed grzybami i bakteriami oraz nieprzyjemnym zapachem. Dawniej wierzono, że srebro ma znacznie szersze właściwości ochronne — w starożytnych Chinach naszyjniki z tego kruszcu miały chronić przed złymi duchami. Wszyscy znamy także legendy o tym, że srebro chroni przed wilkołakami i wampirami.

 

4. Złoża srebra w Polsce

Srebro wydobywa się w różnych zakątkach naszego globu: w Meksyku, Kanadzie, USA, Indiach, Chile, Rosji — a także w Polsce. W naszym kraju wydobycie srebra sięga czasów średniowiecza. Jedna z kopalń umożliwia współczesnym turystom zwiedzanie i podziwianie eksponatów — to Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kompleks przewiduje mnóstwo atrakcji — turyści mogą nie tylko dowiedzieć się więcej o tej gałęzi przemysłu, ale także podziwiać skansen, maszyny parowe i inne atrakcje.

 

 

 

5. Srebro w snach — symbol pełen znaczeń!

Jeśli śni Ci się srebro, to dobry znak! Już w sennikach egipskich, babilońskich, a później — staropolskich sen o srebrze oznaczał szczęście i dobrobyt. Srebrne monety były oznaką dobrych czasów, otrzymanie srebra — uznaniem zasług, a noszenie srebra — znakiem, że intuicja podpowie nam właściwe rozwiązanie.

 

6. Mowa jest srebrem?

Słowo „srebro” oraz „pieniądze” w przynajmniej czternastu językach brzmią identycznie, a angielskie słowo „silver” pochodzi od anglosaskiego „seolfor” i… nie rymuje się z żadnym angielskim słowem. Celtowie nazywali ten metal Airgead, hindusi — Ajruna, a po łacinie nazwa srebra to „Argentum” (stąd oznaczenie pierwiastka: Ag). Łacińska nazwa pochodzi od sanskryckiego słowa oznaczającego „lśnić”. 25. rocznica ślubu jest nazywana srebrnymi godami, a przysłowie „mowa jest srebrem, a milczenie — złotem” zna chyba każdy.

 

Srebrna biżuteria — co warto wiedzieć?

Najczęściej mamy kontakt ze srebrem w postaci ozdób, które towarzyszą nam każdego dnia. Srebrne dodatki doskonale pasują do osób o chłodnym typie urody, czyli bladej cerze, niebieskich oczach i ciemnych włosach. Jednak wystarczy, by w ozdobie znalazł się kamień o cieplejszym odcieniu, by panie o urodzie typu „lato” lub „jesień” prezentowały się w niej zjawiskowo. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o srebrze, sprawdź:

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię