Turkus — kamień prawdziwej wojowniczki

Nawet osoby, które słabo znają kamienie szlachetne, bez problemu rozpoznają turkus. Jego intensywna, charakterystyczna barwa zachwyca od tysiącleci — wystarczy wspomnieć, że dawniej nazywano turkus kalaitem — co oznacza po prostu „piękny kamień”.

 

Zanim turkus stał się efektownym elementem współczesnych ozdób, był wykorzystywany przez ludność starożytnym Egipcie i kulturach prekolumbijskiej w średniowieczu. Aplikacje z turkusu można znaleźć m.in. na pośmiertnej masce Tutenchamona, na broni oraz zbrojach, a także na końskim rzędzie (wierzono, że turkus ma właściwości ochronne).

 

 

Złoty naszyjnik z turkusem od Rosanto

Czym jest turkus i skąd pochodzi?

Turkus jest rzadko występującym minerałem z grupy fosforanów. Najczęściej spotyka się okazy poprzecinane żyłkami innych minerałów lub skał, które najczęściej mają czarną lub szarą barwę. Czysty turkus jest bardzo rzadki, a przy okazji, z powodu wysokiej porowatości, niezwykle wrażliwy, dlatego w jubilerstwie utwardza się go sztuczną żywicą. Złoża tego minerału znajdują się w USA (wykorzystywała je rdzenna ludność), w Iranie, Tybecie, Chinach, Rosji oraz Egipcie. Niewielkie ilości turkusu wydobywano także w Polsce, na Dolnym Śląsku. Co ciekawe, w Iranie do dziś istnieje złoże eksploatowane od 2200 lat! Stamtąd pochodzą najczystsze turkusy — być może dlatego w tym kraju nazwa turkusu (pirouzeh) oznacza  „zwycięstwo”?

 

 

Srebrne kolczyki z turkusem od Rosanto

 

Wiele kultur na przestrzeni tysiącleci przypisywało turkusom różne moce oraz niezwykłe pochodzenie. Wierzono, że turkus zmienia kolor podczas choroby właściciela lub wówczas, gdy chce ostrzec go przed zbliżającym się niebezpieczeństwem i przypisywano mu moc ochronną. Niektóre indiańskie plemiona uznawały, że turkusy są fragmentami nieba, które spadły na ziemię, a Aztekowie wierzyli, że ten kamień podnosi ich umiejętności podczas walk i polowań. W Tybecie natomiast turkusy były kamieniami przynoszącymi pomyślność.

Biżuteria z turkusem

Turkus doskonale komponuje się ze srebrem oraz złotem i jest od wieków wykorzystywany do wykonywania ozdób. W muzeach na całym świecie możemy podziwiać naszyjniki, pierścionki, broszki, bransoletki i inne ozdoby z turkusem sprzed kilkuset lub nawet kilku tysięcy lat. Obecnie jest chętnie wykorzystywany przez rękodzielników i przeżywa renesans jako element biżuterii wysokiej jakości.

 

Złote kolczyki z turkusem i cyrkoniami od Rosanto

 

Ozdoby z turkusem znakomicie uzupełniają różne stylizacje. Najbardziej kojarzą się z barwnym stylem hippie i boho, ale ozdoby z turkusem, utrzymane w stylu wiktoriańskim lub art deco, doskonale uzupełnią kreacje retro lub vintage. Nowoczesna, minimalistyczna biżuteria z turkusem doda barw eleganckim lub codziennym stylizacjom, podkreślając niebanalny styl swojej właścicielki.

 

Dla kogo jest biżuteria z turkusem? Przede wszystkim dla kobiet, które cenią oryginalne dodatki, lubią akcenty kolorystyczne i zamiast wybierać utarte ścieżki modowe, chętnie testują własne stylizacje. Turkus niezwykle pobudza wyobraźnię długą historią i związanymi z nim legendami, będzie więc doskonałym wyborem dla kreatywnych, artystycznych dusz.

 

 

Złoty naszyjnik z turkusem i diamentowanymi kulkami od Rosanto

 

Warto pamiętać, że turkusy są niezwykle wrażliwe, dlatego należy dbać, by nie miały kontaktu z wodą, kosmetykami lub detergentami. Dzięki temu zachowa blask i intensywny kolor na dłużej. Bardziej odporne są turkusy syntetyczne, wytwarzane w laboratorium.

Wpływ turkusu na ciało i psychikę

Turkusom przypisuje się właściwości, które będą bardzo przydatne dla współczesnej wojowniczki. Kamień ten obdarza siłą psychiczną, zwiększa refleks i chroni od wypadków (z tego powodu dawniej nosili go jeźdźcy, a dziś jest chętnie wybierany przez kierowców). Ponadto wzmacnia pewność siebie i jasność umysłu, obdarza pogodą ducha, zapewnia równowagę psychiczną i fizyczną i łagodzi lęk. Turkus pozwala lepiej zrozumieć siebie, optymistycznie patrzeć na świat, a równocześnie pomaga być świadomym swojej siły i mądrze ją wykorzystywać. Nic dziwnego, że już w starożytności tak chętnie noszono go w każdej możliwej formie!

 

 

Srebrna bransoletka z turkusem od Rosanto

 

 

Według medycyny niekonwencjonalnej turkusy mają pozytywny wpływ na płuca, gardło i układ oddechowy, przyspieszają regenerację organizmu i zapobiegają rozwijaniu się nowotworów. Są pomocne w leczeniu infekcji wirusowych, nadkwasoty, a także koją nerwy i mogą łagodzić stany depresyjne.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię