Szafir — symbol miłości i mądrości w barwie morskich głębin

Szafiry dawniej uznawano za kamienie posiadające magiczne właściwości, a dziś cieszą nasze oczy, gdy coraz częściej pojawiają się w pierścionkach zaręczynowych. Wiele osób przypisuje szafirom bardzo pozytywne oddziaływanie. Choć te kamienie o zniewalającej barwie wydają się ulotne i subtelne, ustępują swoją twardością tylko diamentom! Dowiedz się więcej o szafirach, które od wieków pobudzają ludzką wyobraźnię.

 

Czym są szafiry i skąd pochodzą?

Szafiry to kamienie szlachetne, które są odmianą korundu. Pod tą tajemniczą nazwą kryją się minerały, które z chemicznego punktu widzenia są tlenkiem glinu. Wykazują dużą twardość (9 w skali Mohsa, co oznacza, że twardsze są tylko diamenty). Poza szafirami do grupy korundów możemy zaliczyć także rubiny.

 

Niewiele osób wie, że szafiry mogą mieć różne barwy. Choć najbardziej znany i ceniony jest głęboki, niebieski odcień, kamień ten może także być bezbarwny lub przybierać kolor biały, pomarańczowo-czerwony, fioletowo-niebieski i kilka innych. Szafiry są powszechnie wykorzystywane w jubilerstwie, ale dzięki swojej twardości znajdują także inne zastosowania, m.in. w przemyśle, jako element budowy laserów lub igieł gramofonowych, a także w produkcji powłok soczewkowych. Co ciekawe, niektóre odmiany szafirów mogą mieć właściwości luminescencyjne, co oznacza, że pod wpływem światła UV pojawiają się w nich świecące obszary. Ta cecha jest jednym z mniej znanych sposobów na rozpoznanie prawdziwych szafirów.

 

Kamienie te występują naturalnie w różnych miejscach na świecie: w USA, Australii, Rosji, Indiach, Kambodży, Tajlandii, na Sri Lance oraz Madagaskarze. Także w Polsce, na Dolnym Śląsku, znajdowano białe i przezroczyste szafiry! Te kamienie mogą być również otrzymywane syntetycznie.

 

Biżuteria z szafirem — idealna na ślub i zaręczyny

Trzeba przyznać, że biżuteria z szafirem ma w sobie ponadczasową klasę i zachwyca wyrafinowanym blaskiem. Intrygująca, głęboka barwa pobudza wyobraźnię, działa na zmysły i doskonale uzupełnia różne stylizacje. To dlatego szafiry tak często zdobią pierścionki zaręczynowe. Są także uznawane za wytworne, luksusowe kamienie i często uzupełniają wieczorowe lub eleganckie stylizacje na najważniejsze uroczystości, bankiety czy wydarzenia.

 

Szafiry najczęściej zyskują oprawę z białego lub żółtego złota, choć w naszym sklepie Rosanto znajdziesz także srebrną biżuterię z szafirem, która przyciąga wzrok minimalistycznym, nieco surowym pięknem. W takich ozdobach kamień gra pierwsze skrzypce, w pełni prezentując swój urok. Bardziej wykwintne ozdoby często prezentują szafir w otoczeniu innych kamieni — czasem nawet brylantów! To połączenie stanowi niezapomniany duet i pięknie podkreśla blask szafirów. Biżuteria ozdobiona tym wyjątkowym, niebieskim kamieniem, doskonale współgra z klasycznymi, wytwornymi kobiecymi stylizacjami. Znakomicie sprawdzi się jako biżuteria ślubna, a także dodatek na najważniejsze okazje. 

 

Trzeba jednak przyznać, że z szafirami naprawdę trudno się rozstać! To sprawia, że niektóre kobiety pragną nosić je znacznie częściej, w formie niewielkiej zawieszki lub pierścionka, które bez problemu dopasowują się do codziennych ubiorów.

 

 

Wpływ szafirów na psychikę

Wiele osób przypisuje kamieniom szlachetnym szczególny wpływ na ludzką psychikę — już od czasów starożytnych. Szafiry nie są wyjątkiem. Podobno potrafią zwiększać koncentrację (co wykorzystywano np. w zakonach podczas modlitwy), chronią także przed złem pochodzącym z zewnątrz — nieprzychylnymi intencjami i nieszczęściami. Buddyści uznają szafir za symbol prawdy, czystości i miłości — w tym kontekście obecność kamienia w pierścionkach zaręczynowych i biżuterii ślubnej wydaje się wprost idealna!

 

Szafir ma rozwijać także zdolności intelektualne osoby, która go nosi oraz poszerzać horyzonty — to kamień mądrości, a przy tym spokoju ducha. Podobno zapewnia także szczęście i odwagę. Szafiry to idealny wybór dla zodiakalnych Strzelców, Ryb, Wodników oraz Wag.

 

Właściwości zdrowotne szafirów

Według medycyny niekonwencjonalnej szafiry mogą zwalczać choroby pęcherza i chronią przed ślepotą każdego, kto je nosi. Ich obecność wspomaga leczenie infekcji i przeziębień oraz działa uspokajająco, a także uwalnia od napięć, a tym samym pozwala odzyskać równowagę duchową. Poleca się je osobom, które mają problem z układem krążenia, chorobami oczu lub skóry. Wierzy się, że szafir noszony na szyi (np. w postaci zawieszki z szafirem lub naszyjnika) pozwala długo zachować siły i przeciwdziała starzeniu się. Dawniej uznawano go za antidotum w przypadku ukąszenia jadowitego węża!

 

Ciekawostki o szafirach

 - 45. rocznica ślubu jest nazywana „szafirową”. To idealny moment, aby podarować ukochanej biżuterię z tym kamieniem.

 - Szafir pojawia się w Apokalipsie św. Jana.

 - Pierścionek zaręczynowy dla księżnej Diany był ozdobiony 12-karatowym szafirem otoczonym 14 diamentami, ten sam kamień znajduje się także w pierścionku zaręczynowym księżnej Kate.

- Persowie uznawali szafir za kamień nieśmiertelności, który może zapewnić właścicielowi wieczną młodość. Według ich legend, Ziemia była wsparta na wielkim szafirze, a niebo zyskiwało niebieski kolor, odbijając barwę kamienia.

- W średniowieczu traktowano szafiry jako metodę zwalczania złych duchów i uroków.

- Szafiry mogą okazać się dobrym sposobem na inwestycję, bo ich wartość w ciągu ostatnich lat znacząco wzrosła.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię