Koral — skarb z morskich głębin

Chcesz wiedzieć, czym jest koral, jakie ma właściwości i dlaczego jego ceny idą w górę? Przeczytaj nasz artykuł, a z pewnością spojrzysz na biżuterię z koralem zupełnie inaczej!

 

Koral zachwyca intensywną barwą i niezwykłym pochodzeniem, jednak zwykle wiemy o nim dość niewiele. Tymczasem medycyna niekonwencjonalna od wieków przypisuje mu rozmaite właściwości. Podobno koral może mieć także wpływ na naszą psychikę. Jedno jest pewne: w biżuterii prezentuje się znakomicie, a ozdoby z koralem stają się coraz cenniejsze.

 

Koral — czym jest i skąd pochodzi?

W jubilerstwie potocznie zalicza się koral do kamieni, choć w rzeczywistości jest to substancja pochodzenia organicznego — tak samo, jak perła (więcej o perłach dowiesz się z tego artykułu). Co to oznacza? Korale znane nam z wystaw w salonach jubilerskich to szkielety koralowców, żyjących w morzach ciepłej i gorącej strefy klimatycznej. Koralowce żyją w koloniach, które nazywamy rafami. Co ciekawe, niektóre z nich mają zdolność luminescencji, czyli emitowania własnego światła w ciemności.

 

Choć najbardziej znane (i najbardziej pożądane) są korale o intensywnie czerwonej barwie, możemy też spotkać korale białe, różowe, białe w różowe plamki, a nawet niebieskie, granatowe i czarne (najcenniejsze). Wszystkie są wrażliwe na wysokie temperatury, gorące kąpiele czy działanie kwasów, a także stosunkowo miękkie (3,5-4 w skali Mohsa, w której 10 oznacza twardość diamentu). Aby przywrócić im blask, wystarczy zanurzyć je na chwilę w wodzie utlenionej.

 

 

 

Koralowce występują w Morzu Śródziemnym (najliczniejsze kolonie o dużym znaczeniu), Morzu Czarnym, u wybrzeży Japonii, Tunezji, Algierii, Włoch, Afryki, Indii oraz Archipelagu Malajskiego. Mimo że koralowce nie występują w Polsce, sznur czerwonych korali to element tradycyjnego stroju krakowskiego.

 

Niestety, ze względu na zanieczyszczenie środowiska, naturalne rafy koralowe ulegają zniszczeniu. To sprawia, że poławianie koralowców jest stopniowo ograniczane, a w efekcie ceny biżuterii z koralami rosną.

 

 

Biżuteria z koralem

Ozdoby z koralem (najczęściej w intensywnej, czerwonej barwie) znów stają się modne! Niezawodnie zwracają uwagę na usta podkreślone czerwoną szminką, dodają kobiecości i szykownego charakteru. Znakomicie odnajdują się w klasycznych stylizacjach jako kontrastowy element kolorystyczny, doskonale pasują także do outfitów nowoczesnych, kreatywnych, naturalnych i vintage.

 

Korale najczęściej są oprawione w srebro, choć nieliczne ozdoby z żółtego złota prezentują się intrygująco i przyciągają wzrok. Biżuteria z koralem doskonale sprawdzi się jako dodatek na co dzień i na chwile, w których chcesz prezentować się elegancko, równocześnie podkreślając swój indywidualny styl.

 

Co ciekawe, niebarwione korale mają tendencję do zmieniania barwy — jaśnieją lub ciemnieją. Wierzono, że w ten sposób odwzorowują nastrój swojej właścicielki lub ostrzegają przed chorobą.

 

Koral a psychika

Ozdoby z korali są znajdowane w grobach z epoki neolitu, były także cenione przez starożytne cywilizacje. W niektórych kulturach ozdoby z koralem mogli nosić tylko władcy i możni. Dziś na szczęście ta piękna biżuteria jest dostępna dla każdego. Jakie właściwości są jej przypisywane?

 

Według niektórych korale są nierozerwalnie związane z miłością — pomagają w znalezieniu tej jedynej osoby, a przy okazji przyciąga dobrą energię i chroni od pecha, złych intencji i zawiści. Ponadto pomaga zachować równowagę emocjonalną i duchową, zwiększa kreatywność i optymizm, a także podnosi poziom energii. Jest doskonałym wyborem dla zodiakalnych Wodników, Ryb, Wag i Skorpionów.

 

 

Wpływ korali na zdrowie

Medycyna niekonwencjonalna poleca korale przy chorobach układu krwionośnego i osteoporozie. Podobno są także pomocne przy nadmiarze złego cholesterolu i chorobach nerwowych. Mają również pozytywnie wpływać na płodność i regularność kobiecego cyklu — biżuteria z koralem jest od wieków kojarzona z ciężarnymi kobietami i świeżo upieczonymi mamami, więc może być doskonałym prezentem z tej okazji.

 

Koral intryguje nas piękną, kontrastową barwą, dzięki której dodaje stylizacjom charakteru, a także zachwyca tajemniczym pochodzeniem. Wiele pozytywnych właściwości, przypisywanych biżuterii z koralami to doskonały powód, by powiększyć swoją kolekcję o ozdobę z koralem lub wybrać ją na prezent dla bliskiej osoby.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię