Perły — piękno z podwodnego świata

Perły od wieków zachwycają swoim niezwykłym pochodzeniem i ponadczasowym pięknem. Wiąże się z nimi wiele legend i historii, a biżuteria z tym wyjątkowym kamieniem szlachetnym — jedynym wytwarzanym przez organizmy żywe — stała się symbolem klasy i kobiecości.

 

Sznur pereł na szyi, kolczyki z perłami, a nawet pierścionek z perełką to biżuteria, która przez pewien czas była nieco mniej popularna i kojarzona z „babcinymi” ozdobami. Na szczęście obecnie się to zmieniło i perły wróciły do łask. Świat mody na nowo odkrył ich niewyczerpany potencjał i klasę, a biżuteria z perłami opuściła zakurzone szkatułki i znów cieszy oczy, dopasowywana do rozmaitych stylizacji. Dziś biżuteria ozdobiona perłami jest kojarzona z luksusem i elegancją, a miłośnicy ciekawych historii będą zaskoczeni, ile można dowiedzieć się o tych niepozornych, mlecznobiałych „koralikach”.

 

 

https://www.rosanto.pl/zloty-naszyjnik-z-bialych-perel

Złoty naszyjnik z pereł od Rosanto

 

Perły — czym są i skąd pochodzą?

Perły są tworzone przez słonowodne i słodkowodne stworzenia — głównie małże i ostrygi, rzadziej przez ślimaki. To mechanizm obronny wobec zanieczyszczeń, które dostają się do wnętrza muszli — zwierzę „obudowuje” ciało obce masą perłową. Naturalne perły są więc „produktami” pochodzenia naturalnego. Niestety nie do końca wiadomo, skąd wzięła się nazwa pereł.

 

Co ciekawe, perły mogą występować w wielu kolorach. Najbardziej znane są oczywiście białe, ale można spotkać też czarne, brązowe, niebieskie czy różowe. Naturalne perły są bardzo rzadkie i osiągają niezwykle wysokie ceny, dlatego już w XIII wieku (w Chinach) ludzie nauczyli się wytwarzać je różnymi sposobami — m.in. hodując perłopławy. Uzyskane w ten sposób perły, choć powstają dzięki ludzkiej pracy, nadal uznaje się za naturalne. Na rynku są też dostępne syntetyczne zamienniki pereł, które mają podobny wygląd, ale powstają ze sztucznych surowców.

 

Kolczyki z perłami od Rosanto

 

 

Dziko żyjące organizmy, które wytwarzają perły, można spotkać w Zatoce Perskiej, na wybrzeżach Morza Czerwonego, w okolicach Madagaskaru, Filipin, Birmy oraz Australii, a także Japonii, Haiti, Florydy, Meksyku i Panamy. Co ciekawe, w Polsce w XVI i XVII wieku hodowano perły słodkowodne na terenach Dolnego Śląska.

Niezwykłe historie związane z perłami

Według historyków ludzie noszą perły już od ponad 6000 lat. Przez ten czas nagromadziło się na ich temat wiele legend i opowieści. Perły były uznawane za łzy aniołów, rosę, którą podczas pełni księżyca połknęły małże, w innych częściach świata wierzono, że powstały ze śliny walczących smoków, lub że są łzami Adama i Ewy, którzy uronili je, uciekając z raju.

 

Perły były często inspiracją dla artystów. Pojawiają się na obrazach z różnych epok, a najbardziej znana jest chyba Dziewczyna z perłą autorstwa holendra Johannesa Vermeera. W modowym świecie biżuterię z perłami rozsławiła Coco Chanel oraz Audrey Hepburn, która miała na sobie sznur pereł w filmie Śniadanie u Tiffany'ego.

 

 

Bransoletka z perłami od Rosanto

Biżuteria z perłami — do czego nosić i jak o nią dbać?

Perły świadczą o klasie i wyczuciu stylu. Pięknie uzupełniają eleganckie i wieczorowe outfity, a w formie naszyjnika doskonale komponują się z ponadczasową małą czarną. Kolczyki, bransoletki czy pierścionki z perłą możesz założyć nawet do ulubionych dżinsów i bluzki — dodadzą stylizacji kobiecości i romantycznego charakteru. To zaskakująco wszechstronna biżuteria, efektowna, a przy tym subtelna, klasyczna — ale nie banalna. Perły stanowią wymarzony dodatek dla Panny Młodej w dniu ślubu. Perły grafitowe i czarne doskonale pasują do wyrazistych stylizacji.

 

Niestety biżuteria z perłami jest podatna na uszkodzenia i starzeje się, dlatego trzeba o nią dbać ze szczególną troską. Należy uważać, aby nie miały kontaktu z perfumami, kosmetykami i detergentami i zdejmować je przed snem, kąpielą czy wejściem do sauny lub basenu. Warto regularnie przecierać perły wilgotną ściereczką.

 

Złote kolczyki z perłami od Rosanto

 

Z czasem perły matowieją, co jest niestety normalnym procesem, jeszcze później pojawiają się na nich pęknięcia. Jednak to następuje dopiero po kilkudziesięciu latach i nie jest regułą — znane są przypadki kilkusetletniej biżuterii z dobrze zachowanymi perłami. Z pewnością ostrożne noszenie i przechowywanie, odpowiednia pielęgnacja oraz od czasu do czasu kontrola u specjalisty pozwolą wydłużyć życie pereł i zachować ich piękny wygląd.

Wpływ pereł na zdrowie i psychikę

Perły łączone są z kobiecością i miłością. Dawniej dosypywano je w sproszkowanej formie do napojów, w których miały działać jako eliksir miłosny lub rewitalizujący. Perły symbolizują też czystość, władzę, bogactwo i uduchowienie. Uosabiają niewinność, przyjaźń i lojalność, dlatego często są wybierane jako element biżuterii ślubnej lub na prezent na rocznicę ślubu. Wierzy się, że perły pomagają zamykać w życiu minione rozdziały i patrzeć w przyszłość, a także — że przywracają życiową równowagę. Są przypisywane zodiakalnym Rakom i Bliźniętom.

 

 

Bransoletka z grafitowymi perłami od Rosanto

 

Współcześnie wykorzystuje się pył perłowy w kosmetologii, jako dodatek do kremów i maseczek. Według medycyny niekonwencjonalnej perły niwelują bóle głowy, także te migrenowe. Obniżają poziom cholesterolu i pobudzają oczyszczanie organizmu, a także działają wzmacniająco, m.in. na układ nerwowy. Pomagają osobom zmagającym się z chorobami układu krążenia oraz infekcjami układu oddechowego oraz regulują poziom hormonów.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię