Dlaczego nosimy biżuterię i jak to na nas wpływa?

Biżuteria to coś więcej niż tylko modny dodatek. Badacze podkreślają jej znaczenie na wielu płaszczyznach — ozdoby pozwalają na przykład przekazywać uczucia i przekonania jej właściciela. Dlaczego biżuteria istnieje od tak dawna i co mówi o osobie, która ją nosi?

 

Masz ulubioną bransoletkę, która zawsze poprawia Ci nastrój? A może lubisz małe złote kolczyki otrzymane w prezencie, bo zawsze przypominają Ci o babci? Trzeba przyznać, że biżuteria budzi nasze emocje i wpływa na samopoczucie. To nic nowego — znane są przykłady ozdób z czasów prehistorycznych, a najstarszą biżuterię datuje się na 100 tysięcy lat wstecz!

Czemu ludzie noszą biżuterię?

Biżuteria to jedna z najwcześniejszych form ozdabiania ciała. Początkowo noszono amulety lub talizmany, aby chronić się przed złymi duchami. Taki starożytny amulet mógł także reprezentować mocne strony swojego właściciela lub nawiązywać do bóstwa, duchów zmarłych czy zwierzęcia totemicznego.

 

Biżuteria przeszła ewolucję: od symbolu duchowego, poprzez wyrażanie własnego charakteru, aż do podkreślania swojego stylu. Ozdoby, które wybieramy, wciąż mówią o naszej naturze i dają wgląd w naszą osobowość, a czasem nawet poglądy. Wybierana przez nas biżuteria może mieć głębsze znaczenie — symbolizować wiarę, znak zodiaku, pasję czy coś szczególnie dla nas cennego.

 

 

Wpływ biżuterii na samoocenę

Badania pokazują, że gdy dana osoba nosi biżuterię, wzrasta jej pewność siebie. To naturalne, że obserwuje się wzrost samooceny, ponieważ głównym celem tego akcesorium jest podkreślenie piękna i charakteru, a także wyrażanie własnego stylu.

 

Co ciekawe, takie zjawisko można obserwować u osób w niemal w każdym wieku – już mała dziewczynka ma lepszy nastrój i samoocenę, gdy nosi diadem w dniu swoich urodzin. Częścią naszego instynktu jest chęć wyróżnienia się z tłumu, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się to przyznać, czy nie. Biżuteria to umożliwia i potrafi zapewnić nam spektakularny efekt!

 

 

Biżuteria wzmacnia siłę woli i podkreśla status społeczny

Biżuteria wzmacnia mentalną siłę, jaką posiada jednostka. Ozdoby ze złota i srebra, czasem dodatkowo wzbogacone o kamienie naturalne, to znacznie więcej niż tylko inwestycja finansowa — to także szczególna więź emocjonalna. Biżuteria służy – między innymi – do pokazania innym swojego bogactwa i statusu społecznego jednostki. Żyjemy w społeczeństwie, które szczególnie dużą wagę przywiązuje do dóbr luksusowych, a potrzeba przynależności do określonego statusu społecznego może być dla niektórych najważniejszym celem.

 

Biżuteria, którą nosimy, wiele mówi o naszym statusie społecznym, tylko jeśli na to pozwolimy. Równocześnie jest to bardzo uniwersalny kod — każdy z nas uzna bogato zdobioną kolię lub bransoletkę z diamentów za luksusowy i elegancki przedmiot, jednoznacznie klasyfikując właścicielkę jako osobę o wysokim statusie społecznym.

 

Biżuteria wzmacnia poczucie atrakcyjności

Biżuteria może być nie tylko wyrazem zamożności, ale także wyrazem osobowości, a dla wielu osób — wzmocnieniem poczucia własnej wartości. Biżuteria sprawia, że jej użytkownik czuje się bardziej elegancko i atrakcyjnie, szczególnie w przypadku, gdy noszona biżuteria ma wartość osobistą. Co ciekawe, tego typu biżuteria znacznie bardziej wzmacnia poczucie atrakcyjności w porównaniu z biżuterią, która nie ma dla właściciela lub właścicielki wartości emocjonalnej.

 

W szczególności kobietom sugeruje się kupowanie przedmiotów, które dotyczą ich wyglądu i emocjonalnych aspektów osobowości, jednak w ostatnich latach pojawia się coraz więcej męskiej biżuterii. Naukowcy wyjaśniają, że ozdoby są przez nas kupowane po to, by odzwierciedlały tożsamość osoby, która je nosi. Badania wykazują, że jeśli biżuteria jest symboliczna i stanowi wyraz pewnych wartości lub symbol, jest bardziej prawdopodobne, że zostanie kupiona przez konsumenta. Wszyscy szukamy przedmiotów, które są do nas specjalnie dopasowane!

 

 

 

Biżuteria pozwala przesyłać sygnały społeczne

Niemałą rolę w naszej decyzji o noszeniu biżuterii odgrywa kultura. Przykładowo, w Polsce pierścionek na prawym palcu serdecznym jest wyraźną oznaką zaręczyn. Różne kultury wyrażają poprzez biżuterię różne aspekty społeczne. Zulusi (największa grupa etniczna w RPA) stosują znacznie bardziej barwną metodę ujawniania stanu cywilnego kobiety – a mianowicie tworzą sznury biżuterii z kolorowych paciorków. Układ paciorków w takiej biżuterii jest używany jako środek komunikacji między płciami, ale może również odnosić się do domu i rodziny kobiety. Chociaż obie kultury mają podobny cel, wykorzystują biżuterię na wiele różnych sposobów.

 

W innych kulturach biżuterię można nosić jako środek identyfikacji kulturowej. Na przykładzie kobiet z plemienia Padaung — są one znane ze swoich wyjątkowo długich szyi, które są efektem noszenia złotych pierścieni. Od piątego roku życia liczba pierścieni na szyję rośnie wraz z wiekiem dziecka.

 

Istnieje wiele różnych powodów, dla których decydujemy się na zakup i noszenie biżuterii i niekoniecznie służy ona wszystkim do tego samego celu. Jedni wybiorą delikatną zawieszkę z krzyżykiem, by symbolizował ich wiarę, inni subtelną bransoletkę z ulubionym kamieniem naturalnym lub złote kolczyki, które są pamiątką rodzinną. Dla wielu osób ważnym wyznacznikiem jest symbolika biżuterii. Im lepiej rozumiemy zjawiska psychologiczne, które stoją za naszymi wyborami, tym lepsze decyzje możemy podjąć w przyszłości i… tym trafniej możemy dobrać idealną biżuterię dla siebie!

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię