Diamenty — kamienie luksusu

Diamenty są symbolem luksusu i statusu społecznego. To kamienie, które wzbudzają najwięcej emocji — mówi się, że są wieczne. Jeśli pragniesz dowiedzieć się o nich czegoś więcej, chcesz wiedzieć, jaka jest różnica pomiędzy diamentem a brylantem i jaki mają wpływ na swoich właścicieli, czytaj dalej!

 

Diamenty budzą pożądanie i są obiektem marzeń, a nawet cenną inwestycją. Często występują w pierścionkach zaręczynowych i wzbudzają zainteresowanie nawet wśród osób, które na co dzień nie interesują się jubilerstwem lub kamieniami szlachetnymi. Bardzo często są wybierane do ozdobienia pierścionków zaręczynowych. W czym tkwi ich sekret?

 

 

 

Diamenty — ciekawostki i właściwości

Diamenty są w rzeczywistości krystalicznie czystym węglem. To najtwardsza substancja występującą w naturze, a ich nazwa oznacza „niepokonany, niezniszczalny”. Złoża diamentów występują w różnych miejscach na świecie: w Afryce Południowej, Demokratycznej Republice Konga, Rosji, Brazylii, Indiach i Australii. Z tego ostatniego miejsca pochodzą najstarsze znane diamenty, których wiek szacuje się na kilka miliardów(!) lat.

 

Diamenty służą nie tylko do wyrobu cennej biżuterii. Są wykorzystywane także do produkcji materiałów ściernych, past termoprzewodzących i elementów aparatury medycznej lub naukowej. W tym celu wykorzystuje się często diamenty syntetyczne (wytworzone przez człowieka), a nie naturalne. Choć koszt ich produkcji jest bardzo wysoki, mają identyczne właściwości, jak kamienie powstałe w naturalny sposób i są bardzo trudne do odróżnienia.

 

 

 

Co ciekawe, diamenty mogą być nie tylko białe. Spotykane są także egzemplarze w odcieniach żółci, różu, pomarańczu i zieleni. Najsławniejszy w Polsce, czarny diament, znajduje się w skarbcu katedry na Wawelu. Na częstochowskiej Jasnej Górze można podziwiać 10-karatowy, bezbarwny okaz z 1672 r. Medycyna niekonwencjonalna każdej barwie diamentów przypisuje inne właściwości.

Diament a brylant — jaka jest różnica?

Poszukując biżuterii z tym cennym kamieniem, możemy spotkać się z określeniami: diament i brylant. Czym się różnią? Diamenty to nieoszlifowane kamienie, często posiadające matową powierzchnię. Brylant jest diamentem poddanym obróbce — przede wszystkim szlifowaniu, które podnosi jego wartość i wydobywa blask. Każdy diament używany w jubilerstwie jest brylantem, ponieważ został wcześniej oszlifowany i nadano mu odpowiedni kształt.

 

 

Biżuteria z diamentami

Ozdoby z diamentami (a raczej — jak już wiemy — z brylantami) są symbolem klasy i luksusu. Zazwyczaj brylanty są oprawione w białe lub żółte złoto. Czasem występują w towarzystwie innych kamieni szlachetnych. Diamenty idealnie nadają się na ważne uroczystości (np. ślub, bankiet) oraz jako uzupełnienie wieczorowych stylizacji. Delikatna bransoletka, pierścionek czy kolczyki z diamentami mogą być także dodatkiem do codziennych stylizacji, jeśli cenimy kunszt i wysoką jakość ozdób, chcemy podkreślić swój status i pozycję społeczną, lub po prostu — kochamy diamenty!

 

Pierścionki z diamentami często są wybierane na zaręczyny. To piękny symbol trwałej miłości, która ma trwać wiecznie oraz tego, że chcemy dla drugiej połówki wszystkiego, co najlepsze. Biel diamentu oznacza czystość intencji i niewinność, łatwo dopasowuje się do różnych ubiorów, a wysoka twardość kamienia sprawia, że ozdoba jest bardzo trwała i może przetrwać wiele lat, stając się wyjątkową pamiątką.

 

 

 

Czy diamenty przynoszą szczęście? Czyli ich wpływ na psychikę.

Diamentom od wieków przypisuje się wiele pozytywnych właściwości. Podobno mogą korzystnie wpływać na stan psychiczny osoby, która je nosi. Obniżają uczucie zmęczenia i stresu (a także zazdrości!). Pomagają rozwijać się duchowo i wzmacniać siłę charakteru, dodają odwagi, a także chronią od zła i pecha. Rozwijają także poczucie własnej wartości, intuicję, poczucie odpowiedzialności i kreatywność. Tak wiele korzystnych cech sprawia, że są polecane osobom pracującym twórczo oraz osobom zajmującym wysokie stanowiska — np. menedżerom i przedsiębiorcom. Astrologia przypisuje diament zodiakalnym Lwom, Wagom, Rakom i Koziorożcom.

 

 

Diamenty w medycynie niekonwencjonalnej

Już w średniowieczu panowało przekonanie, że diamenty potrafią pomóc w walce z różnymi dolegliwościami. Według medycyny niekonwencjonalnej te wyjątkowe kamienie potrafią działać wspomagająco w bólach różnego rodzaju (bóle kończyn, głowy, skurczach mięśni, rwie kulszowej). Ponadto wpływają korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich organów i gospodarkę hormonalną, zwiększają odporność i przyspieszają regenerację organizmu. Są polecane osobom, które zmagają się z podwyższonym cholesterolem, zapaleniem spojówek, kamieniami nerkowymi i chorobami krążenia.

 

Diamenty zachwycają od wieków — i nic nie wskazuje na to, by ich wysoki status miał się zmienić. Są cudem natury, który powstał na długo przed nami. To wspaniały symbol, który towarzyszy wyjątkowym wydarzeniom i pojawia się w legendach wielu kultur. Jednak najbardziej niezwykłe jest to, że każdy z nas może mieć swój własny brylant w szkatułce z biżuterią — biżuteria z diamentami to w końcu ozdoba z najwyższej półki, która przetrwa całe pokolenia.

 

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię