Czym są cyrkonie? Właściwości, symbolika i biżuteria z cyrkoniami!

 

Cyrkonie cieszą się dużą popularnością. Królują w naszych ulubionych dodatkach i doskonale wpisują się w najnowsze trendy, niezawodnie dodając blasku różnym stylizacjom. Jesteś ciekawa, czym są cyrkonie i jakie są ich właściwości? Chcesz zobaczyć piękną biżuterię z cyrkoniami? Czytaj dalej!

 

Ozdoby z cyrkoniami — złote i srebrne — zaskakują różnorodnością. Możemy spotkać je wszędzie — w ekstrawaganckich, kreatywnych stylizacjach jako wyrazisty dodatek, a także w eleganckich kreacjach, jako dyskretne towarzystwo dla pereł i wyrafinowanych ubiorów. Choć pojawiły się dopiero kilka dekad temu, stały się nieodłącznym elementem współczesnej mody.

 

Cyrkonie — co to takiego?

Cyrkonie to kamienie o różnych kolorach wytwarzane sztucznie. Nie posiadają swojego odpowiednika w naturze. Największymi producentami cyrkonii są USA, Szwajcaria i Rosja. Pierwsze cyrkonie uzyskano stosunkowo niedawno — w 1969 roku, we Francji. Następnie Rosjanie udoskonalili proces wytwarzania cyrkonii, a w 1976 roku te piękne kamienie zawojowały wystawy salonów jubilerskich i skradły serca milionów kobiet. Dziś wciąż cieszą się ogromną popularnością i mają swoje miejsce w szkatułkach na biżuterię 

 

Co ciekawe, cyrkonie znajdują zastosowanie także w innych obszarach niż jubilerstwo. Przykładowo, w stomatologii mogą służyć jako uzupełnienie ubytków w zębach, używane są także do wyrobu ceramicznych noży oraz — ze względu na swoją odporność — do pomiaru pH w wysokich temperaturach.

 

 

Ostatnie zastosowanie stanowi dobrą odpowiedź na wątpliwości wielu osób na temat tego, czy cyrkonie są trwałe. Twardość tych kamieni wynosi 7,5-8,5, co oznacza, że są równie twarde, co topaz i szmaragd oraz twardsze od ametystów czy agatów. Choć oczywiście cyrkonie nie są tak niezniszczalne jak brylanty, do których często się je porównuje, mogą przetrwać wiele lat w dobrym stanie. Zdarza się, że z czasem matowieją, a ich krawędzie zaokrąglają się nieznacznie, jednak to normalny etap „zużycia” tych kamieni, zwłaszcza jeśli biżuterię z cyrkoniami nosimy na co dzień.

 

 

Biżuteria z cyrkoniami — do czego nosić?

Cyrkonie spotkamy w różnych odsłonach. Najpopularniejsze są czyste, tzw. białe cyrkonie, czyli bezbarwne kamienie, do złudzenia przypominające brylanty. Czasem nawet wprawne oko ma problem z odróżnieniem tych dwóch kamieni! W ofercie Rosanto możesz znaleźć także ozdoby z kolorowymi cyrkoniami, które uzyskuje się poprzez domieszki kobaltu, tytanu, chromu czy niklu.

 

Te kamienie, oprawione w złoto lub srebro, doskonale dostosowują się do każdego stylu. Małe, proste kolczyki na sztyfcie idealnie pasują do eleganckich kreacji, a bransoletki z efektownymi zdobieniami świetnie podkreślają modny styl swojej właścicielki. Możemy także wybrać klasyczną zawieszkę lub bogato zdobiony pierścionek na wyjątkowe okazje. Wszystko zależy od stylu, w jakim została wykonana dana ozdoba — bo cyrkonie pasują do wszystkiego, a dzięki niskiej cenie stanowią świetny wybór jako dodatek do noszenia na co dzień.

 

Coraz większą popularnością cieszą się pierścionki zaręczynowe z cyrkoniami. To piękny symbol, który stanowi znacznie tańszą alternatywę dla pierścionków z brylantami. Dla osób, które nie zajmują się jubilerstwem na co dzień, różnica jest niezauważalna, a ozdoby z cyrkoniami kosztują zaledwie ułamek ceny, którą musielibyśmy zapłacić za biżuterię z diamentami.

 

Cyrkonia a diament — jak rozpoznać różnice?

Diamenty występują w środowisku naturalnym i odznaczają się najwyższą twardością 10 w 10-stopniowej skali Mohsa, a cyrkonie są wytwarzane przez człowieka i nieco bardziej miękkie. Syntetyczny kamień jest oczywiście dużo tańszy — porównanie ceny to pierwszy i najłatwiejszy test. Cyrkonia ulega zabrudzeniu przez tłuszcz oraz nagrzewa się pod wpływem wysokiej temperatury — diament pozostaje odporny na oba te czynniki. 

 

Pod wpływem światła diament mieni się bardziej stonowanymi kolorami — głównie szarością i bielą, zwłaszcza bliżej wnętrza. Jeśli ustawimy kamień pod źródłem światła i będzie mienił się wszystkimi kolorami tęczy — jest to cyrkonia (choć trzeba przyznać, że tę próbę łatwiej wykonać, gdy możemy porównać cyrkonię i diament równocześnie, by dostrzec te niewielkie różnice).

 

 

Bardziej ryzykownym testem jest próba zarysowania szkła (diament pozostawi rysę) lub samego kamienia (jednak może on ulec zniszczeniu, jeśli jest to cyrkonia). Kolejny sposób to sprawdzenie przejrzystości kamienia, jednak ta próba jest możliwa tylko przed osadzeniem kamienia w biżuterii. Cyrkonie, jako sztuczny wyrób, cechują się wyższym stopniem przejrzystości. Jeśli położymy taki kamień na zadrukowanej kartce papieru i będziemy mogli dostrzec litery — jest to cyrkonia. W przypadku diamentu nie dostrzeglibyśmy liter.

 

Możemy także przyjrzeć się kamieniowi przez szkło powiększające — diamenty mają ostre krawędzie faset. Krawędzie cyrkonii z czasem wygładzają się, a sam kamień — matowieje, mimo że nowa cyrkonia powinna błyszczeć bardziej niż diament.

 

 

Symbolika cyrkonii

Choć cyrkonie nie są kamieniami pochodzenia naturalnego, im również przypisuje się ciekawe znaczenia. Cyrkonia to symbol praktyczności, skupienia i przejrzystości, który ma zapewniać poczucie równowagi swojej właścicielce. Ten popularny kamień ma dodatkowo pomóc w realizacji celów oraz wyciszyć obawy przed opinią otoczenia na nasz temat. Wybierając cyrkonie dla siebie lub bliskiej osoby, możemy kierować się również symboliką barw i zdecydować się na kamienie w odpowiednim kolorze.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię