Biżuteria na szczęście – jaka biżuteria przynosi szczęście?

Czterolistne koniczynki, podkowy, słoniki lub wybrane kamienie szlachetne – powszechnie uważa się, że przynoszą szczęście. I choć czasem patrzymy na to z przymrużnieniem oka, z pewnością każdy choć raz miał nadzieję, że ulubiony talizman przyniesie szczęście podczas ważnego egzaminu lub rozmowy o pracę! Przyjrzyjmy się dziś bliżej tym sprzyjającym nam ozdobom. Jaka biżuteria przynosi szczęście?

 

Biżuteria od wieków jest czymś więcej, niż tylko efektownym dodatkiem. Czasem stanowi pamiątkę od bliskiej osoby lub wspomnienie ważnych wydarzeń, niekiedy taki drobiazg noszony blisko ciała to przypomnienie najważniejszych wartości lub sposób na wyrażanie siebie. Biżuteria często pełni rolę amuletu czy talizmanu. To nic nowego – już w starożytności wierzono, że niektóre symbole lub kamienie szlachetne sprzyjają swoim właścicielom, przyciągając szczęście i dobrobyt. Ile w tym prawdy? Tego nikt z nas nie może wiedzieć na pewno, jednak mimo to chętnie sięgamy po znane i lubiane symbole szczęścia. Stanowią miły dodatek do codziennych outfitów i pozytywnie nastrajają nas na cały dzień!

Jaka biżuteria przynosi szczęście?

Najpopularniejszym wyborem wśród osób, które chcą mieć biżuterię na szczęście, są kolczyki, wisiorki lub bransoletki z popularnymi motywami: czterolistną koniczynką, słonikiem z uniesioną trąbą, podkową lub drzewkiem szczęścia. Dzisiejsze popularne talizmany pochodzą z różnych wierzeń i zakątków świata – to prawdziwy miszmasz kultur!

 

Czterolistna koniczyna przynosi szczęście już od wieków – prawdopodobnie wiara w to, że jest szczęśliwym talizmanem, pochodzi z wierzeń celtyckich. Samo znalezienie takiej koniczyny wymaga niezłego farta! Według legend, każdy listek koniczyny symbolizował coś innego: pierwszy nadzieję, drugi wiarę, trzeci miłość, a czwarty – właśnie szczęście.

Słoń z uniesioną trąbą ma wiele pozytywnych konotacji, od szczęścia, po mądrość, obfitość i możliwości. Choć ten symbol pochodzi z Indii, największą popularnością cieszy się w Europie i Stanach Zjednoczonych. Prawdopodobnie genezą tego talizmanu jest hinduskie bóstwo szczęścia i możliwości – Ganesha, które przedstawia się z głową słonia.

 

Podkowa to symbol szczęścia chętnie wykorzystywany przez miłośników koni. Dawniej wierzono, że żelazo odstrasza stworzenia przynoszące pecha. Dopatrywano się także niezwykłości w fakcie, że podkuwanie nie sprawia koniom bólu. Podobno o szczęście osób, które noszą symbol podkowy, miał dawniej zadbać sam św. Dunstan z Canterbury, którego diabeł poprosił o podkucie kopyt. Dunstan spełnił prośbę, wymuszając na diable obietnicę, że każdy, kto nosi symbol podkowy lub umieszcza go w swoim domu, będzie nietykalny.

 

Drzewko szczęścia gałęziami i korzeniami dotykającymi okręgu to symbol znany z różnych kultur, czasów i zakątków świata – znajdujemy ten mortyw zarówno w buddyzmie, jak i w Biblii, a nawet mitologii nordyckiej. Oprócz szczęścia symbolizuje więź z naturą, mądrość, rodzinę, odnowę i bezpieczeństwo.

 

Czytaj więcej o biżuterii z drzewkiem szczęścia!

Kamienie na szczęście w biżuterii

Symbole to nie wszystko! Niektórzy wybierają kamienie naturalne na swoje szczęśliwe talizmany. Poszczególne rodzaje kamieni niosą ze sobą bardzo pozytywne przesłania i symbolizują wiele sprzyjających nam jakości, np.

  • Ametyst – symbolizuje szczęście w życiu i karierze, a także pozytywną energię, bogactwo i umiejętność radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Już w starożytności wierzono w jego właściwości ochronne.
  • Kamień księżycowy – oprócz przynoszenia szczęścia (zwłaszcza w miłości i zawieraniu nowych znajomości) ma także zwiększać naszą intuicję i sprzyjać podejmowaniu dobrych decyzji. Ma także wpływać na naszą kreatywność i dobre relacje z innymi ludźmi.
  • Turkus – ma chronić swojego właściciela i sprzyjać trwałej miłości oraz przyjaźni. Jego zadaniem jest także wzmacnianie kreatywności i szczerości wobec samego siebie.

Możemy kierować się symboliką kamieni, która najbardziej z nami rezonuje lub zdać się na kamienie dopasowane do naszego znaku zodiaku. Wiele osób uznaje noszenie kamieni przypisanych do swojego znaku zodiaku za szczęśliwy talizman. Przykładowo, kamienie dedykowane zodiakalnym bliźniętom to agat, topaz i bursztyn, wagi powinny wybierać szmaragdy lub opale, a wodniki – bursztyny, ametysty oraz aleksandryty. Kamienie naturalne możemy nosić w formie wisiorka, kolczyków, pierścionków lub bransoletek.

 

Szczęśliwa biżuteria – znakomity pomysł na prezent

Niektóre osoby noszą swoje ulubione szczęśliwe symbole na co dzień lub wyjątkowo często. Dzięki temu są pozytywnie nastawione do świata i wierzą, że los im sprzyja. Biżuteria z symbolami szczęścia może być także znakomitym pomysłem na prezent dla bliskich osób – zwłaszcza gdy czeka je ważne zadanie, np. obrona pracy magisterskiej, staranie się o wymarzoną pracę, egzamin na prawo jazdy czy otworzenie własnej firmy. W ten sposób możemy pokazać bliskiej osobie, że wierzymy w jej sukces i chcemy pomóc. Taki gest podnosi na duchu i dodaje skrzydeł – a szczęśliwa biżuteria z pewnością stanie się miłą pamiątką.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię