Ametyst — kamień równowagi duchowej i twórczego myślenia

O tym kamieniu, znanym już w starożytności, wspomina mitologia rzymska oraz Biblia. Przez specjalistów jest uznawany za kamień półszlachetny, jedną z odmian kwarcu mlecznego. Ze względu na swoją subtelną fioletową barwę, ametyst jest chętnie wykorzystywany w jubilerstwie. Przypisuje się mu także liczne właściwości zdrowotne oraz pozytywny wpływ na psychikę.

Gdzie występuje ametyst i skąd wzięła się jego nazwa?

Nazwa tego kamienia pochodzi z Grecji i oznacza „trzeźwy”. Starożytni Grecy wierzyli, że ametyst zapobiega pijaństwu, tworzyli z niego nawet czary do picia wina, aby zachować trzeźwość. W rzeczywistości zamiast wina przezorni Grecy, którzy nie chcieli się upić, nalewali do kielicha wodę, a ametyst nadawał jej barwę trunku.

 

Naszyjnik z ametystem w Rosanto

 

Ametysty występują w Brazylii, Urugwaju, USA, Rosji, Niemczech, na Sri Lance, Madagaskarze, ale mało kto wie, że pojawiały się także w Polsce. Nasze rodzime złoża były zlokalizowane w Tatrach oraz okolicach Szklarskiej Poręby, Lwówka Śląskiego, Krzeszowic i Kamiennej Góry.

 

Co ciekawe, dawniej ametysty były umieszczane w klejnotach koronnych, np. w berle królów brytyjskich oraz Katarzyny Wielkiej, z kolei Kazimierz Wielki został pochowany z ametystem na palcu. Cenili je także dostojnicy kościelni, bo symbolizowały godność biskupią. Duchowni kazali umieszczać ten kamień na swoich szatach liturgicznych, kielichach lub w pierścieniach — w skarbcu watykańskim do dziś znajduje się papieski pierścień z ametystem.

 

Choć dziś raczej nikt nie kupuje bereł wysadzanych ametystami, to kolczyki, bransoletki i naszyjniki z tym kamieniem znajdują wielu chętnych. Jubilerzy wykorzystują ametyst do tworzenia subtelnych ozdób, które najczęściej są lekkie i kobiece — doskonale dopasowują się do zwiewnych sukienek lub bluzek. Ważny jest też fakt, że ametysty ze względu na swoją cenę są dostępne dla większej liczby osób niż np. ozdoby z diamentami lub rubinami.

 

Złoty pierścionek z ametystem w Rosanto

Ametyst — jak wpływa na zdrowie?

Medycyna niekonwencjonalna przepisuje ametystowi wiele zdrowotnych właściwości. Powinny go nosić osoby zmagające się z zapaleniem stawów, bólem menstruacyjnym, bólami głowy lub migrenami. Ponadto kamień ten wspiera układ odpornościowy, krwionośny oraz pokarmowy, zmniejsza obrzęki i zasinienia, a także łagodzi napięcie nerwowe i stres. Zapobiega wystąpieniu miażdżycy, wzmacnia płuca i łagodzi chrypkę, jak również kojąco wpływa na stan skóry (np. w przypadku trądziku, egzemy, łuszczycy).

 

Ciekawostką jest, że według niektórych osób ametysty chronią przed złodziejami dom i jego mieszkańców. Ponadto przypisuje się im moc uzdrawiania lub oczyszczania miejsc — należy umieścić ametysty w miejscach, w których nie chcą rosnąć rośliny lub przebywać zwierzęta, a problem powinien zniknąć. Z kolei proszek ametystowy pomaga oczyścić dom z robactwa. Jak widać, ametyst ma wiele zastosowań, które przypisuje się mu od wieków.

Jak ametyst wpływa na psychikę?

Ametyst to kamień spokoju, harmonii i szczęścia. Pozwala odzyskać równowagę duchową, wspiera rozwój oraz twórcze myślenie. Sprzyja skupieniu się, utrzymaniu koncentracji, a także przyswajaniu nowej wiedzy, więc jest znakomitym pomysłem na prezent dla ucznia lub studenta, a także osoby pracującej umysłowo. Wspiera konsekwentne dążenie do celu i pomaga w jego osiągnięciu, pozwala pozostawać neutralnym i niepodatnym na czyjeś osądy lub negatywną energię. Wzmacnia prawdziwe przyjaźnie.

 

Ametyst jest polecany osobom podatnym na stres i negatywne emocje — smutek lub zmartwienie i pomaga przerwać „czarną serię” dni, w trakcie których jesteśmy przygnębieni. Pomaga przezwyciężyć te uczucia, a także stanowi wsparcie w stanach lękowych, problemach z uczeniem się lub w trakcie terapii odwykowej.

 

Dzięki temu kamieniowi możliwe jest odzyskanie spokojnego snu bez koszmarów, a także zwiększenie koncentracji, wewnętrznego spokoju i harmonii. Te emocje są bardzo potrzebne do życia w zgodzie z samym sobą — ametyst może być (dosłownie!) małym kamyczkiem, który wywoła lawinę pozytywnych zmian w życiu. Tylko od nas zależy, czy damy mu na to szansę, oraz czy naszymi działaniami wesprzemy moc małego, fioletowego kamienia. Może się on okazać cennym sprzymierzeńcem na drodze do wewnętrznej harmonii.

 
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię