Alergia na biżuterię. Jaka biżuteria uczula?

W internecie, sklepach i salonach jubilerskich można znaleźć niezwykle różnorodne ozdoby. Niestety, wiele z nich może wywoływać alergię. Uczulenie na biżuterię jest dość popularne i najczęściej pojawia się podczas noszenia ozdób niższej jakości. Jakie dodatki wybierać, aby uniknąć przykrych niespodzianek? Podpowiadamy.

Objawy reakcji alergicznej na biżuterię zwykle są łatwe do zauważenia: zaczerwienienie w miejscu kontaktu ozdoby ze skórą, podrażnienie i ból, swędzenie, czasem wysypka (tzw. wyprysk kontaktowy) i obrzęk (zwłaszcza w przypadku dziurek w uszach). Uczulenie może także przybrać rzadszą, silniejszą formę i objawiać się astmą, zapaleniem spojówek lub śluzówki nosa. To uciążliwe reakcje, które wywołują dyskomfort i widoczne zmiany skórne. Po ich zauważeniu należy natychmiast zdjąć ozdobę, na którą zareagowaliśmy alergią.

 

Złota bransoletka typu popcorn od Rosanto

Uczulenie na srebro, złoto i nikiel

Srebro i złoto uczulają bardzo rzadko i są zaliczane do słabych alergenów. Zdarzają się pojedyncze reakcje alergiczne, które powodują wyprysk kontaktowy (zaczerwienienie i obrzęk w miejscu kontaktu ozdoby ze skórą). Przypadki uczulenia na srebro częściej zdarzały się w przeszłości (do lat 40. XX wieku), gdy jeszcze używano do jego wytworzenia azotanu srebra. Obecnie ta metoda nie jest stosowana, a liczba uczuleń zmalała. Czasem metal szlachetny w reakcji z czynnikiem zewnętrznym może wywoływać alergię — np. srebro w kontakcie ze słoną wodą lub potem. Nadal jednak złoto i srebro wysokiej próby, a także platyna, są uważane za najbezpieczniejsze i najrzadziej uczulające kruszce. 

Głównym winowajcą uczuleń wywoływanych przez biżuterię jest nikiel, stosowany do wyrobu ozdób niższej jakości, a także chrom, kobalt i pallad. Alergię na nikiel wykazuje niemal 20% kobiet — problem jest na tyle popularny, że Unia Europejska wprowadziła przepis, który nakazuje ograniczenie stosowania niklu w tworzeniu biżuterii oraz produkcji przedmiotów codziennego użytku. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć uczulenie na nikiel, warto wykonać testy u alergologa.

 

Srebrny naszyjnik z motywem monet od Rosanto

 

Jak wybierać biżuterię, aby uniknąć alergii?

Niestety nie da się „wyleczyć” z reakcji alergicznych — jeśli jesteśmy wrażliwi na jakiś metal lub kruszec, prawdopodobnie ten stan nie ulegnie zmianie. Można jedynie unikać czynnika wywołującego uczulenie. Na szczęście obecnie na rynku są dostępne ozdoby różnego typu i wystarczy, że będziemy ostrożniej wybierać biżuterię i unikać ulicznych sprzedawców lub biżuterii za kilka złotych w popularnych sieciówkach. 

Przede wszystkim warto decydować się na ozdoby wysokiej próby, srebrne lub złote — wówczas istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że zawierają domieszkę uczulających metali. Zdecydowanie unikajmy ozdób z dodatkiem niklu. Jeśli planujemy zakup biżuterii z białego złota, zapytajmy sprzedawcę, czy metal nie zawiera domieszki niklu, ponieważ ten rodzaj stopu dopuszcza takie rozwiązanie. 

Ciekawą alternatywą jest biżuteria wykonywana z tytanu lub drewna. Jednak dla miłośniczek klasyki srebrna i złota biżuteria wysokiej próby, zakupiona w renomowanym salonie jubilerskim (jak Rosanto) pozostaje bardzo bezpieczną opcją.

 

Oryginalny pierścionek z kwarcem dymnym od Rosanto

 

Domowe sposoby na alergię?

W internecie krąży wskazówka, aby uczulającą biżuterię pokryć warstwą bezbarwnego lakieru do paznokci. Wówczas, jak zapewniają autorzy artykułów, uczulający metal będzie odizolowany od skóry i nie spowoduje reakcji alergicznej. Nie polecamy tej metody. Lakier do paznokci szybko może zacząć się kruszyć i dodatkowo podrażnić skórę (zwłaszcza dziurki w uszach). Ponadto warstwa lakieru mimo wszystko będzie widoczna. 

Jedynym rozwiązaniem, aby uniknąć alergii, jest wybieranie biżuterii wysokiej jakości, która nie zawiera uczulającego nas metalu. Unikajmy ozdób z bazarów i sieciówek odzieżowych, produkowanych z materiałów nieznanego pochodzenia. Lepiej mieć kilka pięknych, dobrze wykonanych ozdób przyjaznych dla naszej skóry niż pełne szkatułki przeciętnych dodatków niskiej jakości, które nam szkodzą.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię