Zultanit — skarb z dalekiej Turcji

Zultanit to wciąż rzadko spotykany kamień na polskim rynku jubilerskim. Nas zachwyciło jego niepowtarzalne piękno, zmienność i zaskakująca wrażliwość, a przede wszystkim — wyjątkowość. Bo naturalne zultanity występują tylko w jednym miejscu na świecie.

 

Kamień półszlachetny o nazwie zultanit (nazwany przez tureckiego jubilera na cześć sułtanów) w środowisku naturalnym występuje tylko w jednej lokalizacji — w Anatolii, w prowincji Izbir, górzystym obszarze Turcji. Co ciekawe, kamień ten można wytworzyć także w warunkach laboratoryjnych, a jedną z charakterystycznych cech zultanitu jest zmienianie barwy w zależności od światła, które na niego pada.

 

Złota zawieszka z zultanitem od Rosanto

Zmienny jak zultanit

Na zultanit natknięto się w Turcji stosunkowo niedawno (w drugiej połowie XX wieku) i całkiem przypadkowo, w jednej z kopalń boksytów. Uznano, że to odkrycie może być doskonałym sposobem na promocję regionu, a miłośników biżuterii na całym świecie nie trzeba było przekonywać. Szybko okazało się, że unikatowy turecki skarb ma niezwykłą właściwość — potrafi zmieniać swoją barwę nawet kilka razy dziennie.

 

Dzieje się tak za sprawą złudzenia optycznego. W zależności od rodzaju, natężenia i kąta padania światła zultanit inaczej odbija promienie słoneczne, tworząc widmo o różnych barwach — od szampańskiej, przez zielonkawą, czerwoną, aż po intensywnie pomarańczową. Dzięki temu właścicielki biżuterii z zultanitem mogą nieustannie obserwować zmieniające się barwy swoich ozdób — im kamień większy, tym lepiej widać jego codzienne metamorfozy.

 

Złoty pierścionek z cyrkoniami i zultanitem od Rosanto

Biżuteria z zultanitem

Pierścionki, zawieszki czy bransoletki z zultanitem to świetny wybór dla kobiet poszukujących oryginalnej biżuterii. Warto dopasowywać ten kamień do stylizacji jednokolorowych lub utrzymanych w neutralnej kolorystyce, aby zmiana barwy zultanitu nie spowodowała, że ozdoba przestanie pasować do reszty outfitu.

 

Biżuteria z tym wyjątkowym kamieniem towarzyszyła bohaterkom serialu Wspaniałe stulecie, ale w Polsce jest jeszcze mało znana. Jeśli lubisz się wyróżniać i cenisz wyjątkowe, nieco tajemnicze ozdoby, zultanit będzie doskonałym uzupełnieniem Twojej kolekcji. W końcu — brylanty, rubiny czy topazy zna każdy. A ile osób miało styczność z zultanitem? Wciąż bardzo niewiele!

Jakie właściwości ma zultanit?

Jeśli zaintrygował Cię zultanit i chcesz mieć w swojej szkatułce biżuterię z tym kamieniem, pamiętaj, że jest on niezwykle wrażliwy. Należy chronić zultanit przed zbyt wysoką temperaturą i nie wolno poddawać go czyszczeniu ultradźwiękami, które mogą uszkodzić delikatną strukturę tego kamienia. Najlepiej przechowywać go osobno w małym, zamykanym pudełeczku.

 

Złote kolczyki z zultanitem od Rosanto

 

Nie ulega jednak wątpliwości, że warto przymknąć oko na wrażliwą naturę zultanitu, by cieszyć się jego wyjątkowością na co dzień. Według niektórych źródeł ten kamień, poza niezwykłą urodą, ma moc wzmacniania wytrwałości w dążeniu do celu i pobudzania wyobraźni (z tego powodu cenią go artyści). Niektórzy wierzą też w jego właściwości magiczne i umiejętność uwalniania właściciela od negatywnego wpływu toksycznych, nieżyczliwych ludzi. Podobno zultanit ma też odpędzać złe myśli.

 

Zultanit został odkryty stosunkowo niedawno i wciąż jest słabo poznany, a jego wrażliwa natura sprawia, że zdecydowana większość wydobytego kamienia nie może trafić do obróbki jubilerskiej. Wydaje się, że ten kamień nigdy nie stanie się popularną ozdobą, znaną każdemu. Pozostanie taki, jak teraz — tajemniczy, kapryśny oraz zarezerwowany dla osób, które potrafią okiełznać jego kapryśną naturę i... docenić niepowtarzalne piękno.

 
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię