Topaz — głębia błękitu w Twojej biżuterii

Tajemniczy kamień, przez wielu kojarzony ze zniewalającym błękitem, idealnie komponuje się ze srebrem i złotem, co czyni z niego popularny i ceniony kamień jubilerski. Nadaje niezwykłego charakteru naszyjnikom, kolczykom i bransoletkom, a także — coraz częściej — pierścionkom zaręczynowym. Jeśli lubicie topazy, zapraszamy do przeczytania tekstu. Okazuje się, że ten kamień ma do zaoferowania dużo więcej niż piękną, głęboką barwę.

Topaz — co to takiego?

To minerał z grupy krzemianów, który występuje (w postaci słupkowej) na kwaśnych skałach magmowych, niemal na całym świecie. Spotkać go można w Brazylii, Pakistanie, Uralu, Nigerii, Madagaskarze i Sri Lance, ale też w naszych okolicach — w Norwegii, Czechach, na Ukrainie oraz w Rosji, zdarzały się także przypadki znalezienia topazów w Polsce (w Karkonoszach i Górach Izerskich).

 

Co ciekawe, topazy wcale nie muszą być niebieskie. Ta barwa jest najbardziej atrakcyjna dla jubilerów (i najrzadziej spotykana), ale w naturze ten kamień występuje też w barwie żółtopomarańczowej, różowej, brązowej lub zielonkawej. Barwa zależy od jego składu chemicznego, czysty topaz jest bezbarwny, ale łatwo przyjmuje inne metale i wówczas jego kolor się zmienia. Niebieskie topazy mają kilka odmian, z których najcenniejszą jest London Blue, ceniona za ciemny, głęboki kolor.

Kolczyki z topazem London Blue z Rosanto

Znaczenie i właściwości topazu

Jak każdy kamień szlachetny, topaz przez wiele wieków zgromadził całkiem sporo znaczeń i właściwości, które się mu przypisuje. Potrafi rozwijać duchowo i przyciągać miłość, przyjaźń i zdrowie. Szczególnie powinny zainteresować się nim osoby z nadciśnieniem, bo noszony blisko ciała obniża ciśnienie krwi, a także pomaga w leczeniu silnych stanów depresyjnych lub w przypadku przemęczenia organizmu — pozwala się zrelaksować i powrócić do naturalnej równowagi. Jego kojące właściwości łagodzą także nerwowość i ból głowy oraz niwelują problemy z przewodem pokarmowym. Ponadto przeciwdziała bezsenności — w starożytności zmielony topaz dodawano do napoju. Dziś ograniczamy się do noszenia biżuterii z tym kamieniem, np. kolczyków z topazem.

 

Istnieje przekonanie, że topaz pomaga w samorealizacji i pozwala zachować jasny, czysty umysł. Dodaje energii do działania i zmieniania słów w czyny, dlatego poleca się go osobom, które lubią fantazjować, ale często rezygnują z działania z powodu słomianego zapału. Pomaga też w pokonywaniu problemów napotykanych na swojej drodze oraz symbolizuje siłę i wielką moc. Wzmacnia siłę perswazji, asertywność i umiejętności krasomówcze, dlatego łączy się go z przywódcami, dziennikarzami, prawnikami i osobami duchownymi.

 

Być może masz wśród swoich bliskich osobę, której topaz pomógłby rozwinąć naturalny potencjał. Wówczas dobrym pomysłem na prezent jest biżuteria z tym kamieniem. Wyróżnia się niezwykle efektownym wyglądem i zawsze jest w modzie, a przy okazji może pomóc wzmocnić pożądane cechy lub zwalczyć trudności.

 

Bransoletka z topazem niebieskim oprawionym w srebro od Rosanto

 

Ciekawostki o topazie

Nie tylko współcześni ludzie uwielbiają głębię niebieskich topazów. Ten kamień towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat jako ozdoba i środek zaradczy na problemy zdrowotne i związane z psychiką. Mimo tak długiej historii nie do końca wiadomo, skąd pochodzi nazwa tego minerału — w źródłach można znaleźć kilka, raczej enigmatycznych wersji. Zachowała się jednak informacja, że według starożytnych Egipcjan topazy zawierały w sobie szczyptę boga Ra, od której pochodził ich niezwykły blask.

 

Współcześnie wiadomo, że topaz to jeden z najtwardszych minerałów — w dziesięciostopniowej skali twardości uzyskuje osiem punktów i bez problemu zarysuje szkło. W jubilerstwie jest ceniony za swoją trwałość, a dodatkowo bywa wykorzystywany w przemyśle. Co niezwykłe, prawdziwi specjaliści od kamieni szlachetnych po barwie topazu są w stanie rozpoznać miejsce i złoże, z którego on pochodzi!

 

Srebrne kolczyki z niebieskim topazem z Rosanto

 

Jesteśmy pewni, że po lekturze tego tekstu spojrzysz na topaz trochę inaczej i od teraz będzie dla Ciebie czymś więcej niż efektownym kamieniem. Dla wielu osób ten kamień stanowi ważny symbol lub sposób na poradzenie sobie z trudnościami. Jeśli wpadniesz na pomysł podarowania bliskiej osobie biżuterii z topazem, na pewno przyjemność sprawi jej parę zdań o właściwościach topazu.

 
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię