Szmaragd — ukochany kamień Kleopatry

Szmaragdy od tysiącleci zachwycają niezwykłą, intensywnie zieloną barwą. Nieustannie zdobywają miłośników na całym świecie — wśród nich znalazła się także słynna Kleopatra, królowa starożytnego Egiptu.

 

Niemal każdy słyszał o szmaragdach — cennych kamieniach szlachetnych o wyjątkowej, zielonej barwie. Jednak niewiele osób zadaje sobie trud, by dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Te kamienie, poza efektownym wyglądem, mają do zaoferowania coś jeszcze: wiele osób przypisuje im magiczne właściwości i kojący wpływ na zdrowie właściciela.

Pierścionek ze szmaragdem od Rosanto

 

Szmaragdy — pochodzenie i historia

Nazwa szmaragdu pochodzi z łaciny i oznacza po prostu „zielony kamień”. To minerał, który wyróżnia się dużą twardością (pod tym względem ustępuje tylko diamentom i szafirom), a przy tym jest zaskakująco kruchy. Z tego powodu jubilerzy opracowali specjalny sposób obróbki szmaragdu, który wyróżnia się „ściętymi” krawędziami. Szmaragdy często mają inkluzje innych minerałów, a nawet cieczy lub gazów, czyli widoczne w strukturze kamieni żyłki i zanieczyszczenia, które mogą zdradzać ich pochodzenie geograficzne.

 

Szmaragdy wydobywa się m.in. w Kolumbii, Brazylii, Zambii, Egipcie, Austrii, Indiach, USA, Tanzanii, Zimbabwe oraz Rosji. Biżuteria i inne wytwory z tym kamieniem znajdują się w najsłynniejszych muzeach na całym świecie (w Londynie, Nowym Jorku czy Wiedniu). Najbardziej cenione są okazy szmaragdów o przezroczystej strukturze, ale według nas nieprzezroczyste kamienie również mają w sobie coś wyjątkowego. 

 

Co ciekawe, mówi się, że przezroczyste szmaragdy służą celom duchowym, a matowe — celom ziemskim. Ile w tym prawdy? Każdy może sprawdzić sam.

 

Naszyjnik ze szmaragdami od Rosanto

 

Biżuteria ze szmaragdami

Piękna barwa tego kamienia doskonale komponuje się z żółtym i białym złotem oraz ze srebrem. Szmaragdy kojarzą się z elegancją i wytwornością — od wieków służą do wyrobu biżuterii najwyższej jakości, często występują w towarzystwie brylantów. Popularnymi ozdobami ze szmaragdami są zwłaszcza zawieszki, naszyjniki i pierścionki. To dodatki, które mogą w pełni wyeksponować piękno tego minerału, a przy okazji pozostają blisko właścicielki.

 

Pierścionek ze szmaragdem to tradycyjny prezent na 20. (porcelanową) i 35. (koralową) rocznicę ślubu, to także popularny wybór na pierścionek zaręczynowy. Biżuteria z tym kamieniem stanowi idealne uzupełnienie wieczorowych i eleganckich stylizacji, a w subtelnej formie zawieszki lub pierścionka może towarzyszyć swojej właścicielce każdego dnia, stanowiąc wyjątkowy akcent kolorystyczny. 

 

Naszyjnik z rubinem, szmaragdem i szafirem od Rosanto

 

 

Miłośniczki szmaragdów muszą jednak uważać na swoje ulubione ozdoby, ponieważ piękny, zielony minerał łatwo ulega uszkodzeniom. Kamienie nie powinny mieć kontaktu z detergentami ani być czyszczone za pomocą ultradźwięków.

Wpływ szmaragdów na psychikę

Zieleń szmaragdów kojarzy się z naturą i roślinami, dlatego działa kojąco na ludzką psychikę, relaksuje oraz pomaga odzyskać wewnętrzną równowagę. Szmaragdom przypisuje się umiejętność wyciszania negatywnych emocji. Od wieków są uznawane za kamienie miłości i przypisywane bogini Wenus — podobno pomagają znaleźć tę jedyną osobę lub umacniają już istniejący związek. Szmaragdy odpowiadają także za bezpieczeństwo domowego ogniska, dlatego są chętnie wybierane przez matki i żony. Stanowią także szczęśliwy kamień dla podróżników, turystów i żeglarzy.

 

Dawniej wierzono, że szmaragdy umożliwiają przepowiadanie przyszłości, wykrycie zdrady i chronią przed złymi duchami.

 

Pierścionek ze szmaragdem i brylantami od Rosanto

Wpływ szmaragdów na zdrowie

Szmaragdy mają przede wszystkim pozytywny wpływ na wzrok — poprawiają go i pozwalają odpocząć zmęczonym oczom, co podkreślano już w starożytności. Minerał ten wyróżnia także działanie bakteriobójcze, dlatego jest polecany przy grypie, anginie czy zatruciach pokarmowych. Pomaga także przy bólach głowy oraz wzmacnia pamięć. Jest przydatny w okresie regeneracji organizmu.

 

Wręczenie szmaragdu w prezencie jest symbolem miłości i oddania oraz świadczy o tym, że bardzo cenimy tę osobę. Ten cenny kamień warto mieć w swojej kolekcji biżuterii lub podarować komuś wyjątkowemu.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię