Rubin - kamień przywracający energię

Rubin to rzadki kamień, który może mieć barwę od różowej do krwistoczerwonej. Ze względu na swój wyjątkowy kolor był nazywany „królem klejnotów”. W mitologiach wschodu jest uznawany za kroplę krwi Matki Ziemi, a starożytni Grecy uczynili z niego atrybut Aresa, boga wojny. Dlaczego rubin jest tak ceniony? Z pewnością chodzi o jego wyjątkowy wygląd, ale nie tylko.

Najpiękniejsze rubiny — ich historia i pochodzenie

Najbardziej cenione rubiny pochodzą z Birmy, Sri Lanki i Indii, ale znajdowano je również na Tajlandii, w Pakistanie, Australii, Afganistanie, a dawniej — nawet w niektórych miejscach w Polsce (m.in. okolice Złotoryi i Karpacza). W jubilerstwie rubin jest uważany za jeden z najcenniejszych kamieni, a swoją intensywną barwę zawdzięcza atomom chromu. Rubiny pięknie komponują się zarówno ze srebrem, jak i złotem. Dzięki swojej twardości znakomicie znoszą nawet codzienne użytkowanie. Najbardziej poszukiwane są rubiny z efektem kociego oka oraz z delikatnym niebieskim odcieniem (tzw. „czerwień krwi gołębiej”). Zdarza się, że duże rubiny są droższe od diamentów.

 

 

Rubinowy naszyjnik w Rosanto

 

Rubin często pojawia się w mitologiach i wierzeniach na całym świecie. Według legendy pochodzącej z Birmy kamienie te powstały dzięki smoczycy, która stworzyła też cesarza Chin i władcę Birmy. Mitologie Wschodu mówią też, że w rubinach mieszkają uwięzione za swe wykroczenia trzy duchy: Wiara, Nadzieja i Przeznaczenie. Wojownicy w starożytnym Rzymie nosili talizmany z tym kamieniem, gdy udawali się na wojnę, tak samo postępowali Krzyżowcy zmierzający do Ziemi Świętej w średniowieczu. W XVII wieku władca Szahdżahan kazał wybudować sobie tron wysadzany różnymi kamieniami szlachetnymi, w tym aż 108 rubinami. Niestety niezwykły tron przepadł w czasie wojen. Co ważne, istnieje przekonanie, że rubin jest kamieniem miłości oraz przyjaźni i nie wolno go nikomu pożyczać, bo to tak, jakby odwrócić się od swego przyjaciela.

 

Rubiny służą nie tylko do ozdoby. Wykorzystuje się je również w łożyskach zegarkowych szczególnie precyzyjnych mechanizmów, jako elementy narzędzi ogniotrwałych oraz w maszynach pomiarowych (ze względu na twardość i mały współczynnik rozszerzalności cieplnej). Jak wiele kamieni szlachetnych, rubin ponadto może pozytywnie wpływać na naszą psychikę i zdrowie.

 

 

Złoty pierścionek z rubinem w Rosanto

Wpływ rubinu na psychikę

Rubin to przede wszystkim kamień przywracający energię, werwę i chęć do działania. Pobudza do życia oraz ułatwia podjęcie aktywności, więc jest idealny dla osób w momencie wypalenia zawodowego, obniżonego nastroju lub depresji. Pomaga także odbudować wiarę i optymizm oraz odnaleźć sens swoich działań na różnych płaszczyznach życia — zawodowej, rodzinnej. To sprawia, że może być doskonałym prezentem dla bliskiej osoby, która zmaga się z takimi trudnościami. Dodatkowo zwiększa entuzjazm, cechy przywódcze i odwagę, szczególnie przydatną podczas podejmowania trudnych decyzji.

 

Rubin pozytywnie wpływa na relacje międzyludzkie. Niemal intuicyjnie łączy się go z miłością i namiętnością — ten wyjątkowy kamień stawia znak równości pomiędzy tymi uczuciami. Poprawia libido oraz stoi na straży prawdziwej, czystej miłości i od wieków stanowi jej symbol.

 

 

Bransoletka na kostkę z rubinami od Rosanto

 

Kamień jest również dobrym towarzyszem dla osób nadmiernie aktywnych, które lubią robić kilka rzeczy naraz, tworzyć dalekosiężne plany i nie potrafią się zrelaksować. Rubin pomaga ujarzmić i ukierunkować „wewnętrzny ogień”, dzięki czemu działania zaczynają mieć sens i cel, a właściciel kamienia docenia swoje „tu i teraz” i odnajduje wewnętrzną harmonię.

Wpływ rubinu na zdrowie

Medycyna niekonwencjonalna zaleca używanie rubinu podczas gorączki oraz w celu ochrony przed chorobami serca i układu krwionośnego. Jest pomocny przy problemach ze zbyt wysokim lub zbyt niskim ciśnieniem, oczyszcza krew z toksyn i pobudza układ immunologiczny. Łagodzi także dolegliwości lub bóle oczu oraz górnego odcinka kręgosłupa, polecany jest także osobom cierpiącym na bóle głowy. Pozwala na szybszą regenerację organizmu po przebytych chorobach, w szczególności po zawałach serca. Dodatkowo rubin łagodzi przebieg ospy, a przykładany do blizn — usuwa je.

 

Pielęgnacja rubinu polega na opłukaniu go pod bieżącą, ciepłą wodą raz w miesiącu, a następnie wystawieniu go na działanie promieni słonecznych, aby przywrócić mu blask i energię.

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię