Rodzaje zapięć kolczyków — czy znasz je wszystkie?

Dla wielu kobiet kolczyki są ulubionym rodzajem biżuterii. Tysiące wzorów do wyboru, różne rozmiary i style sprawiają, że z łatwością można znaleźć ozdobę pasującą do naszego gustu i kreacji. Na dodatek kolczyki doskonale podkreślają makijaż, dodają zmysłowego charakteru stylizacjom i idealnie dopełniają nasz ubiór. Mogą dodać lekkości, podkreślić profesjonalizm i elegancję, a nawet symbolizować nasze zainteresowania. Wielu miłośniczkom ozdób kolczyki towarzyszą każdego dnia. Czasem jednak pojawia się pytanie o dobre zapięcie w tym typie biżuterii. Które z nich warto wybierać?

 

Dobre zapięcie kolczyka powinno być bezpieczne, aby uniemożliwić zgubienie biżuterii, oraz dyskretne — by jak najmniej rzucało się w oczy. Musi być również wygodne dla użytkowniczki. Na szczęście mamy do wyboru różne rodzaje zapięć kolczyków:

 

Sztyfty (wkrętki)

Najpopularniejszy typ zapięcia, lubiany przez wiele kobiet. Zapewnia komfort nawet podczas długiego użytkowania i jest polecany osobom, które noszą kolczyki od niedawna. Prosta konstrukcja sprawia, że kolczyki typu sztyft łatwo się zakłada — wystarczy przełożyć przez dziurkę w uchu prosty drucik, a następnie wsunąć na niego zatyczkę (metalową lub silikonową). W ten sposób zamknięcie jest dyskretnie schowane za płatkiem ucha, a budowa kolczyków sztyftów sprawia, że są świetnym wyborem dla dzieci oraz kobiet aktywnych fizycznie. Zwykle niewielkie kolczyki są wyposażone właśnie w zapięcie typu sztyft, ponieważ jest ono praktycznie niewidoczne.

 

 

Bigle

Bigle cieszą się powodzeniem w wiszących kolczykach (zwykle srebrnych) ze względu na łatwość zakładania oraz fakt, że nie uciskają ucha. Mają formę wyprofilowanego, łukowatego pręcika, który przekłada się przez dziurkę w uchu. Następnie ciężar ozdoby utrzymuje kolczyk w uchu. Dostępne są także bigle z zamknięciem, w których pojawia się haczyk, zabezpieczający przed zgubieniem biżuterii. Zaletą bigli jest prostota użytkowania i trwałość, jednak kolczyki z tym typem zapięcia można dość łatwo zgubić — zwłaszcza, jeśli brak im haczyka zabezpieczającego.

 

Zapięcie angielskie

To popularny, bezpieczny typ zapięcia, który szczególnie chętnie jest wykorzystywany w biżuterii wysokiej jakości. Zapięcie angielskie przypomina zwykły bigiel, ale cechuje się bardziej dyskretną budową i klapką lub zatrzaskiem, który zabezpiecza ozdobę przed zgubieniem. Kolczyki tego typu łatwo się zakłada, a biżuteria nie haczy się i jest bardzo wygodna, dlatego jest polecana dla osób prowadzących aktywny tryb życia oraz jako prezent dla dzieci.

 

Kreol

Ten typ zapięcia najczęściej możemy spotkać w kolczykach kołach lub w ich różnych wariantach. Pręcik, który przekładamy przez ucho, jest umieszczony na zawiasie. Po założeniu kolczyka, pręcik zatrzaskujemy w widełkach, które zapewniają wygodne ułożenie ozdoby i zapobiegają jej zgubieniu. Dużą zaletą tego zapięcia jest łatwe zakładanie i błyskawiczne zdejmowanie.

 

Łańcuszek lub przeciągane

To długie, wiszące kolczyki, których sztywną, cienką końcówkę przewleka się przez dziurkę w uchu. W ten sposób uzyskujemy ozdobę, której zapięcie jest równocześnie elementem dekoracyjnym. Zwykle tego typu ozdoby zwracają uwagę minimalistycznym projektem i pięknie wysmuklają rysy twarzy. Kolczyki przeciągane nie haczą się i dobrze trzymają się w uchu, nie ma ryzyka, że zapięcie nam się zepsuje lub że zgubimy element ozdoby (jak np. w przypadku kolczyków typu sztyfty).

 

Klips

Stanowią idealny wybór dla kobiet, które nie mają przekłutych uszu lub z jakiegoś powodu chcą zrobić sobie przerwę w noszeniu tradycyjnych kolczyków. Klips to forma delikatnego zatrzasku, który „zamyka się” na płatku ucha, utrzymując ozdobę. Zakładanie i zdejmowanie klipsów odbywa się błyskawicznie i nie stwarza problemów, nawet jeśli brakuje nam doświadczenia. To także w pełni bezpieczne zapięcie, idealne dla osób, które spędzają czas z małymi dziećmi lub wykonują czynności, podczas których istnieje ryzyko zahaczenia.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię