Opal – kamień kreatywności

Opale zaskakują różnorodnością barw i struktur. W epoce prekolumbijskiej były cenione bardziej niż złoto i aż do czasów współczesnych pozostały jednymi z najcenniejszych kamieni szlachetnych.

 

Wyjątkowy opal także dzisiaj intryguje i jest chętnie wykorzystywany przez jubilerów. Dodatkowo przypisuje mu się pozytywny wpływ na osobę, która go nosi, a medycyna niekonwencjonalna dopatruje się w opalu właściwości zdrowotnych. Niewątpliwie warto przyjrzeć się temu kamieniowi bliżej.

Występowanie opalu i pochodzenie jego nazwy

Zdecydowana większość światowych zasobów opalu, bo aż 80-90%, pochodzi z Australii. Kamień ten występuje również w USA, Brazylii, Indiach, Meksyku, Rosji, RPA i na terenie Węgier oraz Słowacji. Co ciekawe, także w Polsce można spotkać opale, ale jedynie w nieszlachetnych odmianach.

 

Pochodzenie nazwy tego kamienia nie jest pewne. Badacze wskazują kilka hipotez: słowo opal może pochodzić od sanskryckiego upala, czyli drogi bądź szlachetny kamień, albo z greki: opallios oznacza obserwowanie zmieniających się barw.

 

Złota zawieszka z opalem i cyrkoniami od Rosanto

 

Dawniej wierzono, że opal jest darem niebios, który spadł na ziemię, a starożytni Rzymianie uznawali ten kamień za najpotężniejszy ze wszystkich. Starożytni Grecy uznawali opale za tak samo cenne jak diamenty. Przypisywano im nawet zdolność uczynienia niewidzialnym tego, kto je nosi. Dziś ten kamień łączy się z wyjątkowo pozytywnymi cechami – przypisuje mu się zdolność przynoszenia szczęścia. Opale dedykowane są szczególnie osobom urodzonym w październiku.

Biżuteria z opalem – wyjątkowa i ponadczasowa

Ozdoby z opalem są chętnie wybierane przez kobiety bez względu na aktualne trendy. Ten kamień sprawia, że biżuteria wygląda subtelnie i kobieco, więc doskonale wpasuje się w każdy styl. Jubilerzy często osadzają opal w zawieszkach lub pierścionkach, ale zdarzają się też bransoletki z opalem. Co ciekawe, kamień ma mnóstwo odmian barwnych, więc jego miłośniczki mają szeroki wybór.

 

Warto wiedzieć, że aby opal zachował swój blask, należy przechowywać go w wilgotnym miejscu lub regularnie przecierać ściereczką nasączoną wodą lub olejem. Ma to związek z wysoką zawartością wody w kamieniu (nawet do 10%). Opal przechowywany w suchym miejscu zmatowieje, a nawet może pękać.

 

Do wyrobu biżuterii używa się też opalitów, które są wytwarzane przez człowieka. Do wyrobu używa się szkła poddawanego specjalnej obróbce. Ich charakterystyczną cechą jest mlecznobiały kolor oraz opalizacja, czyli mienienie się różnymi kolorami, w zależności od kąta padania światła.

 

Złota bransoletka z opalem od Rosanto

Wpływ opalu na psychikę

Opal odpowiada za mnóstwo pozytywnych działań na psychikę swojego właściciela. Przypisuje mu się zwiększanie kreatywności i radości życia, a także umiejętność pobudzenia zmysłów oraz wyobraźni. Opal pozwala na pogodzenie się z przykrymi wydarzeniami z przeszłości poprzez zrozumienie ich i akceptację. Podobno osoby, które noszą opal, mogą łatwiej zaakceptować swoje życie i skupić się na przyszłości, pozostawiając bezproduktywne rozpamiętywanie dobrych i złych wydarzeń, które minęły. Zamknięcie pewnych rozdziałów pozwala na odnalezienie szczęścia w tym, co dopiero przed nami.

 

Opal symbolizuje także wiarę oraz zaufanie. Dodatkowo zwolennicy ezoteryki podkreślają, że kamień ten sprowadza dobre sny i wzbogaca duchowo. A także przynosi szczęście!

 

Srebrny pierścionek z opalem od Rosanto

Wpływ opalu na zdrowie

Medycyna niekonwencjonalna znajduje pozytywne właściwości w każdym kamieniu. Opal nie jest wyjątkiem. Dawniej wykorzystywano go do warzenia leczniczych mikstur, dziś zwolennicy teorii o leczniczych właściwościach kamieni ograniczają się do noszenia opali blisko ciała, np. w postaci biżuterii. 

 

Opalowi przypisuje się pozytywny wpływ na serce i układ krwionośny, umiejętność przywrócenia ostrości wzroku i łagodzenia problemów z oczami, a także kojący wpływ na osoby dotknięte depresją i pozytywne działanie na układ nerwowy. Dodatkowo opal wzmacnia kości i zapobiega osteoporozie, zapobiega infekcjom i obniża cholesterol. Kobiety z pewnością będą zadowolone z faktu, że ten kamień poprawia stan włosów i paznokci.

 

Tak wszechstronne, pozytywne działanie, z pewnością czyni z opalu ciekawy i wartościowy kamień, który warto mieć w swojej kolekcji. W asortymencie Rosanto znajdą Państwo biżuterię z opalem wykonaną w różnych stylach. To z pewnością znakomity pomysł na prezent dla osoby, która uskarża się na dolegliwości związane z oczami lub układem krwionośnym, albo podarunek dla kogoś bliskiego, komu chcemy pomóc w zamknięciu pewnego etapu i odnalezieniu radości życia.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię