Jak sprawdzić rozmiar pierścionka?

 

 

Kiedy wybierasz pierścionek dla siebie lub bliskiej osoby, z pewnością chcesz, by pasował idealnie. Sprawdź nasze podpowiedzi, by wybrać odpowiedni rozmiar pierścionka i cieszyć się wyjątkową biżuterią przez długi czas.

 

Pierścionki to biżuteria, którą większość kobiet uwielbia. Są ponadczasowymi dodatkami, które dyskretnie podkreślają piękny manicure. Co więcej, w naszej kulturze ten rodzaj biżuterii stanowi ważny symbol — są tradycyjnym symbolem zaręczyn. Wybór pierścionka, który będzie pasował idealnie, może być jednak problematyczny. Warto wypróbować kilka sposobów, dzięki którym dobierzemy odpowiedni rozmiar biżuterii.

 

Na początku należy zdecydować, na którym palcu będzie noszony pierścionek — każdy palec może mieć inny rozmiar, a palce prawej dłoni niekoniecznie muszą mieć te same wymiary, co odpowiadające im palce lewej dłoni. Pamiętajmy, że rozmiar palców może się zmieniać na przestrzeni lat. Jeśli mamy ulubiony pierścionek lub zamówimy wymarzony model, który nie pasuje, zwykle możliwe jest powiększenie lub zmniejszenie pierścionka w salonie jubilerskim.

 

Jak sprawdzić rozmiar pierścionka?

Jest kilka sposobów, by sprawdzić rozmiary pierścionków:

 

1. Możesz udać się do salonu jubilerskiego z własnym pierścionkiem (lub pierścionkiem bliskiej osoby), który pasuje, i zapytać o jego rozmiar. To dobre rozwiązanie, jeśli szukasz pierścionka na prezent.

 

2. Możesz zmierzyć obwód palca miarką krawiecką (w przypadku braku miarki wystarczy kawałek nierozciągliwej nitki lub sznurka). Należy owinąć palec miarką krawiecką i upewnić się, że jest zaciśnięta na tyle lekko, że przechodzi przez staw palca z niewielkim oporem, ale na tyle mocno, że nie zsunie się z palca samoistnie. W ten sposób poznajemy wewnętrzny obwód pierścionka, którego potrzebujemy. To trudniejsza metoda, wymagająca dużej precyzji i często, niestety, okazuje się niedokładna.

 

 

3. Zmierz linijką średnicę ozdoby lub nitką — obwód wewnętrzny pierścionka, który już masz. To bardziej pewna metoda niż mierzenie palca. Średnicę mierzymy pośrodku — w najszerszym miejscu biżuterii. Zwróć uwagę, czy pierścionek ma idealnie okrągły kształt. Jeśli jest wykrzywiony, pomiary będą obarczone błędem.

 

4. Wykorzystaj dostępne w sieci gotowe schematy z rozmiarami pierścionków. Wydrukuj jeden egzemplarz w skali 100% i przyłóż swój pierścionek do zaznaczonych okręgiem rozmiarów. Ten okrąg, który idealnie pasuje do wewnętrznego obwodu pierścionka, informuje o rozmiarze biżuterii.

 

 

Jeśli rozmiar pierścionka wypada na granicy dwóch rozmiarów, lepiej zdecydować się na ten mniejszy, ponieważ ewentualne powiększenie pierścionka jest łatwiejsze niż zmniejszenie. Rozmiary różnią się od siebie o zaledwie 0,3 mm, więc warto zadbać, by pomiar był jak najdokładniejszy. Jeśli wykorzystujemy metodę z mierzeniem palca, dokonujemy pomiarów w środku dnia, w temperaturze pokojowej.

 

Jak sprawdzić średnicę pierścionka?

Kiedy zmierzymy palec miarką lub kawałkiem nitki, uzyskujemy informację o wartości obwodu wewnętrznego pierścionka, który będzie na nas pasował. A co w sytuacji, jeśli potrzebujemy informacji o średnicy?

 

1. Obwód wewnętrzny pierścionka dzielimy przez 3,14. W ten sposób, poprzez prosty wzór na średnicę okręgu, poznamy średnicę biżuterii.

 

2. Mierzymy średnicę pierścionka linijką lub miarką w najszerszym punkcie, od jednej wewnętrznej krawędzi do drugiej.

 

Warto wiedzieć, że istnieją różne skale rozmiarów, w których oznaczenia i wartości różnią się między sobą. Na stronie Rosanto podajemy rozmiary w systemie europejskim.

 

Co zrobić, jeśli pierścionek nie pasuje?

Kiedy zamawiamy biżuterię przez internet lub wręczamy ją w prezencie, niepasujący pierścionek potrafi być sporym rozczarowaniem. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim warto poczekać dzień lub dwa, bo być może nasze palce są opuchnięte i uda nam się dopasować pierścionek np. następnego dnia rano. Jeśli ta metoda zawiedzie, możemy zwrócić się do salonu jubilerskiego z prośbą o wymianę na inny rozmiar. Możemy również poprosić o zmniejszenie czy powiększenie pierścionka. Jest to możliwe, jeżeli biżuteria nie jest bogato zdobiona na całej powierzchni, i jeśli rozmiary nie różnią się znacząco. 

 

Wbrew pozorom, zły rozmiar pierścionka zdarza się całkiem często — zarówno podczas zamawiania wymarzonego modelu dla siebie, jak i wręczania pierścionka w prezencie lub podczas oświadczyn! Zdarza się także, że na przestrzeni lat ulubiony pierścionek przestaje pasować. Na szczęście korekta rozmiaru zwykle nie stanowi problemu i jest standardową usługą w naszym salonie jubilerskim Rosanto. Jeśli chcesz dopasować rozmiar swojego pierścionka, skontaktuj się z nami.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię