Jak przechowywać biżuterię?

Jednym ze sposobów dbania o biżuterię jest jej właściwe przechowywanie. Dzięki wygospodarowaniu odpowiednio przygotowanej przestrzeni biżuteria nie będzie się niszczyć ani odkształcać, a poza tym ułatwimy sobie znalezienie potrzebnych ozdób bez męczącego szukania i rozplątywania pomieszanych naszyjników, bransoletek oraz kolczyków. Dziś pokażemy, że przechowywanie biżuterii jest nie tylko praktyczne i pozwala zachować ją w idealnym stanie, ale może być również znakomitym sposobem na ozdobienie sypialni lub garderoby. Pomysłów na to, jak przechowywać biżuterię, jest mnóstwo!

Po pierwsze: plan

Chyba każdej kobiecie zależy, by jej biżuteria pozostała w dobrym stanie. Niektóre ozdoby są kosztowne lub stanowią ważną pamiątkę, inne po prostu lubimy i nie chcemy, aby uległy zniszczeniu. Na dodatek dobrze wiemy, jak irytujące jest rozplątywanie ozdób lub szukanie zaginionego kolczyka tuż przed wyjściem. Dlatego warto zorganizować miejsce przeznaczone do przechowywania biżuterii. Jeśli tylko odpowiednio je zaplanujemy, z pewnością będzie wygodne i… piękne.

 

Zanim zabierzemy się do tworzenia miejsca na biżuterię, zróbmy plan. Najpierw należy zorientować się, ile biżuterii właściwie mamy i który rodzaj dominuje. Może mamy szczególnie dużo bransoletek albo naszym problemem są gubiące się kolczyki? Dzięki temu będziemy wiedzieć, ile przestrzeni do przechowywania potrzebujemy dla konkretnych ozdób.

 

Drugą ważną rzeczą jest wygospodarowanie miejsca w domu dla biżuterii. Najważniejsze, aby nie była to łazienka, bo nadmierna wilgoć może mieć negatywny wpływ na ozdoby. Idealna będzie szuflada lub toaletka w sypialni czy półka w garderobie. Dodatkowo na biżuterię noszoną codziennie i zdejmowaną tylko na noc lub do kąpieli warto przygotować ładne miseczki, lub tacki, które ustawimy na szafce nocnej i w łazience. Dzięki temu zawsze będziemy odkładać ozdoby w jedno miejsce i nie zgubimy ich przypadkowo.

Po drugie: akcesoria. Stojaki, szkatułki, poduszeczki

Pomysłów na przedmioty, które pomogą nam uporządkować kolekcję biżuterii, jest wiele. Najlepiej wykorzystać kilka i przekonać się, które z nich najlepiej będą sprawdzały się w Twoim domu.

 

Jednym ze standardowych pomysłów jest szkatułka. Te kupne doskonale sprawdzą się przy niewielkiej kolekcji biżuterii lub szczególnie drogocennych ozdobach, bo zazwyczaj mają niewielką powierzchnię i trudno przechowywać w nich większą ilość biżuterii. Można jednak samodzielnie wymyślić zastępniki szkatułek: doskonale sprawdzi się drewniane pudełko na herbatę, w którym dzięki przegródkom łatwo oddzielić poszczególne komplety. Dodatkowo można je wyłożyć miękkim materiałem. Plączące się łańcuszki najlepiej przechowywać osobno: w małych woreczkach strunowych lub… plastikowych słomkach na napoje. Dzięki temu nie będą się plątały, co może skutkować uszkodzeniem lub nawet zerwaniem ozdoby. 

 

Warto też zachowywać pudełeczka, w których kupujemy biżuterię. Ozdoby, które rzadko zakładasz, mogą czekać na swój dzień właśnie w nich. Wówczas można przeznaczyć jedną szufladę w komodzie na przechowywanie biżuterii, aby mieć całą kolekcję w jednym miejscu.

Po trzecie: kreatywność

Innym sposobem jest przechowywanie biżuterii na wierzchu, np. na stoliku toaletki, półce lub szafce. Wyeksponowana w ten sposób może stanowić ozdobę pomieszczenia. Stojaki można kupić lub wykonać samodzielnie. To najbardziej uniwersalny sposób, a także wygodna i szybka metoda znajdowania ozdoby, na której nam akurat zależy. Bransoletki idealnie będą wyglądać na specjalnym ekspozytorze w formie walca lub poduszeczce o takim kształcie. Pierścionki można przechowywać w miseczce lub na specjalnym stojaku, który często przybiera oryginalne formy — np. figurka królika z długimi uszami do nakładania pierścionków. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie w roli stojaka piętrowej patery na ciasta. Rozejrzyj się — być może masz w domu przedmioty, które mogą świetnie się sprawdzić w roli organizerów na biżuterię.

 

Naszyjniki można przechowywać w szafie. Wystarczy, że przyczepimy do drzwiczek mebla (po wewnętrznej stronie) kilka haczyków lub wieszaków. Zawieszone na nich naszyjniki zawsze będą pod ręką i nie będą się plątały, jednak nie polecamy przechowywania w ten sposób delikatnej biżuterii.

 

To tylko kilka pomysłów — z pewnością podczas organizowania miejsca na biżuterię wymyślisz znacznie więcej. Warto pamiętać, by w pobliżu ozdób trzymać miękką ściereczkę, np. z irchy, do przecierania biżuterii, co pozwoli ozdobom zachować idealny blask. Zastosowanie trików z tekstu pomoże Ci utrzymać biżuterię w idealnym porządku, a co za tym idzie — zadbać o jej nienaganny stan.

 
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię