Granat — kamień zakochanych

Granatowi od wieków przypisuje się wiele magicznych właściwości. Na jego temat krążą też różne legendy. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, że granaty to coś więcej niż wyjątkowa ozdoba — po tym tekście spojrzysz na nie zupełnie inaczej!

 

Te piękne kamienie w kolorze soczystej, ciemnej czerwieni wzięły swoją nazwę od owoców, których pestki przypominają. Są drobne i w naturze przybierają kształt okrągłych lub owalnych bryłek o ściętych ściankach. Jubilerzy już wieki temu dostrzegli ich ogromny potencjał. Dziś granaty są nieco zapomniane, ale mają swoich miłośników, którzy doceniają ich ponadczasowe piękno. Co ciekawe, tradycyjnie biżuteria z granatem to doskonały prezent na dziewiętnastą rocznicę ślubu.

 

 

Naszyjnik z granatami od Rosanto

 

Granat — czym jest i skąd pochodzi?

Granaty to kamienie szlachetne, znane ludzkości już od czasów starożytnych. Występują w różnych odmianach, różniących się składem chemicznym, który ma wpływ na ich barwę i właściwości. Są stosunkowo twarde, więc niekiedy wykorzystuje się je jako materiał ścierny, ale przede wszystkim stanowią cenny kamień jubilerski oraz kolekcjonerski.

 

Granaty wydobywa się m.in. w RPA w kopalniach diamentów, a także w Czechach, Turcji, Etiopii, Zimbabwe, Norwegii, Indiach, Brazylii, USA i na Madagaskarze. Także w kilku miejscach w Polsce występują granaty — w Karkonoszach, Górach Izerskich oraz Górach Sowich, jednak nasze rodzime kamienie mają niewielką wartość.

 

 

Pierścionek z granatami od Rosanto

 

 

Chociaż najczęściej spotykanym kolorem granatów jest głęboka czerwień i bordo, te kamienie występują w różnych barwach, z wyjątkiem niebieskiej. Ciekawostką jest fakt, że granat pojawia się w Biblii: według Pisma Noe, sterując Arką, miał używać granatów do oświetlania drogi nocą.

Biżuteria z granatem

Granaty są niezwykle eleganckimi kamieniami, które doskonale komponują się z białym i żółtym złotem oraz ze srebrem. Są wyrazistym, wytwornym detalem, który zwraca uwagę, dlatego doskonale uzupełniają kreacje wieczorowe. W subtelniejszym wydaniu i bardziej skromnych ozdobach mogą towarzyszyć swojej właścicielce na co dzień. W casualowych stylizacjach stanowią gustowny akcent kolorystyczny, a ich barwa kojarzy się ze zmysłową kobiecością — to idealny wybór na randkę! Warto wiedzieć, że wręczenie komuś w prezencie biżuterii z granatem oznacza lojalność i oddanie.

 

 

Zawieszka z kwarcem i granatem od Rosanto

 

 

Granaty są stosunkowo twarde, ale kruche, jednak mimo ich odporności należy chronić je przed działaniem detergentów, wysokich temperatur i szkodliwych substancji, aby zachowały swój blask i niezmienioną formę. Mimo wszystko są to jedne z najbardziej odpornych kamieni szlachetnych: archeolodzy odkryli naszyjnik z granatów sprzed 5000 lat!

Niezwykłe właściwości granatów

Granat to kamień urodzonych w styczniu oraz zodiakalnych Baranów, Skorpionów i Koziorożców. Wiele osób wierzy w magiczne właściwości kamieni szlachetnych. Granaty podobno chronią przed złą energią i wpływem nieprzychylnych nam osób, zwiększają wewnętrzną siłę i pomagają przywrócić równowagę, a także dodają pewności siebie. To kamienie, które pozwalają zwalczyć nieśmiałość i budują poczucie własnej wartości.

 

 

Srebrny naszyjnik z granatami od Rosanto

 

 

Granat to także kamień miłości i energii seksualnej! Potrafi pobudzić zmysły i libido, pozytywnie wpływa na więź między partnerami, wycisza negatywne emocje jak zazdrość, zamiast tego pojawia się zaufanie i poczucie docenienia tego, co nas spotyka ze strony bliskich. Jego działanie ma podobno wzmacniać wierność partnerów oraz cementować związek na płaszczyźnie duchowej i fizycznej.

Wpływ granatów na zdrowie

Według medycyny niekonwencjonalnej granaty mają pozytywny wpływ na zdrowie. Przede wszystkim łagodzą stany depresyjne i pomagają uporać się z sennymi koszmarami. Pozytywnie działają także na układ krwionośny: regulują ciśnienie krwi, pomagają w walce z anemią oraz chronią przed chorobami serca. Są doskonałe także dla osób, które często marzną, ponieważ regulują gospodarkę termiczną. Granaty przynoszą także ulgę przy schorzeniach stawów, chorobach trzustki oraz problemach hormonalnych.

 

 

Złote kolczyki z granatami od Rosanto

 

Granat — ciekawostki związane z kamieniem szlachetnym

- Według legend Platon posiadał własny wizerunek wyrzeźbiony w granacie.

- Niektóre granaty mogą zmieniać barwę pod wpływem padającego na nie światła.

- W naturze często współwystępują z diamentami, co jest wykorzystywane do poszukiwania cennych kamieni.

- Wykonane z granatów talizmany miały przynosić szczęście w walce i chronić przed ranami, złem czy klęską.

- Dawniej sproszkowany granat spożywano jako lekarstwo na różne dolegliwości.

- Patronem granatów był Mars — bóg wojny.

- Starożytni Grecy zakładali dzieciom amulety z granatami, które miały chronić przed utonięciem.

- Chrześcijanie wykorzystywali granaty w roli symbolu poświęcenia Jezusa.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię