Dewocjonalia — wyjątkowy symbol wiary

Medaliki i krzyżyki są subtelnymi symbolami wiary, które mogą towarzyszyć nam każdego dnia. Wystarczy zawiesić je na cienkim łańcuszku, a już zawsze będą obok.

 

Dewocjonalia to przedmioty kultu religijnego, które są dostępne w sprzedaży. Dziś skupimy się na medalikach i krzyżykach, które są dostępne w różnych formach i wykonane z różnych materiałów. Zazwyczaj wybierają je osoby wierzące, chcące nosić przy sobie symbol, który jest dla nich ważny. Często jest on pamiątką rodzinną, drobiazgiem przypominającym o ważnym wydarzeniu lub detalem, który stanowi wsparcie w trudnych chwilach i przypomina o najważniejszych wartościach.

 

 

Złoty medalik z drogą grecką od Rosanto

Dewocjonalia — piękny prezent z okazji przyjęcia sakramentów

Medaliki lub krzyżyki są pięknym, symbolicznym prezentem z okazji przyjęcia sakramentów świętych. Często są wręczane przez rodziców chrzestnych, a także szczególnie bliskie osoby (np. dziadków) lub rodziców. Warto wcześniej ustalić, kto planuje zakup medalika lub krzyżyka, żeby prezent się nie powtarzał. Taki podarunek podkreśla wagę wydarzenia religijnego i staje się pamiątką, która może towarzyszyć dziecku przez całe życie. Jest też symbolem świadczącym o tym, że traktujemy życie w wierze poważnie i zależy nam na wychowaniu następnego pokolenia w zgodzie z naszą religią.

 

 

Mały, gładki krzyżyk od Rosanto

 

 

Wybierając medalik lub krzyżyk na prezent z okazji chrztu, pierwszej komunii czy bierzmowania, warto zdecydować się na delikatny, prosty wzór, wykonany z kruszcu dobrej jakości (żółte lub białe złoto, srebro). Unikajmy okazałych, krzykliwych ozdób — po pierwsze dlatego, że u dziecka będą wyglądać nieadekwatnie, a po drugie dlatego, że gust zmienia się na przestrzeni lat. Jeśli zdecydujemy się na minimalistyczną, gustowną biżuterię, jest większa szansa, że dziecko — w wieku nastoletnim i gdy dorośnie — będzie chciało nosić pamiątkowe dewocjonalia. Delikatny medalik lub krzyżyk łatwiej dopasuje się do codziennych ubiorów i eleganckich kreacji do pracy lub na ważne uroczystości — zarówno w przypadku mężczyzny, jak i kobiety.

 

 

Złoty krzyżyk od Rosanto

 

Czy medalik lub krzyżyk trzeba poświęcić?

To trudne pytanie, a opinie osób wierzących i duszpasterzy są podzielone. Oczywiście najważniejsza jest nasza intencja i modlitwa zawsze „się liczy” chrześcijanie wierzą, że szczera modlitwa trafia do Boga, bez względu na to, gdzie i z pomocą jakich przedmiotów jest odmawiana.

 

Mimo to wiele osób czuje potrzebę poświęcenia medalika lub krzyżyka, który towarzyszy im na co dzień lub jest szczególnie ważny. Warto to zrobić, ponieważ poświęcenie trwa zaledwie chwilę. Aby poprosić o poświęcenie naszej symbolicznej ozdoby, można zanieść wybrany przedmiot do zakrystii (np. przed mszą). Ponadto kościoły często organizują poświęcenie dewocjonaliów w określony dzień miesiąca. Pamiętajmy, że poświęcenie przedmiotu wskazuje, że będziemy używać go w celach religijnych, a nie jako modnego dodatku.

 

 

Srebrny medalik z postacią Jezusa od Rosanto

 

Krzyżyk lub medalik wielu osobom ułatwia skupienie na modlitwie oraz przypomina o wyznawanych wartościach. To także zewnętrzny symbol wiary, który chcą pokazać innym. Mała zawieszka z wizerunkiem Matki Boskiej, Jezusa lub anioła stróża może przypominać swojemu właścicielowi, że jest on pod nieustanną opieką i powinien postępować zgodnie ze swoim sumieniem.

Dewocjonalia — gdzie kupić?

W naszym sklepie internetowym Rosanto oraz sklepie stacjonarnym w Świdnicy znajdą Państwo wiele medalików i krzyżyków. Ozdoby są wykonywane z żółtego i białego złota oraz srebra wysokiej jakości (próba 925, czyli najwyższa używana w jubilerstwie). Dzięki temu wyglądają gustownie i stanowią godny symbol wiary. Mogą także być pamiątką na długie lata lub prezentem z okazji ważnego wydarzenia religijnego.

 

Zadbaliśmy o to, aby każdy mógł znaleźć dewocjonalia odpowiadające jego gustom i potrzebom. Oferujemy zarówno proste, minimalistyczne ozdoby, jak i efektowne dewocjonalia z dodatkiem cyrkonii lub bursztynów. Niektóre z naszych krzyżyków lub medalików mają kunsztowne zdobienia, nacinaną powierzchnię lub niepowtarzalny design. Wszystko po to, by każdy znalazł taki krzyżyk czy medalik, który stanie się ważną częścią jego życia i pamiątką na lata.

 

 

Złoty ażurowy medalik z aniołkiem

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię