Cytryn — kamień sukcesu i optymizmu!

Biżuteria z cytrynem to wymarzony dodatek na lato. Jego ciepła barwa wprawia w dobry nastrój i pięknie podkreśla opaleniznę. Jednak to tylko niewielka część spośród tego, co cytryn ma nam do zaoferowania. Czytaj dalej, by poznać jego fascynujące właściwości i związane z kamieniem wierzenia!

 

 

Cytryn — czym jest i skąd pochodzi?

Cytryn jest zaliczany do kamieni szlachetnych i stanowi jedną z odmian kwarcu. Może przybierać barwę od jasnożółtej po pomarańczową — odpowiadają za nią cząsteczki żelaza. Niektóre egzemplarze po poddaniu działaniu wysokiej temperatury mogą zmieniać kolor na zielony. Nazwa kamienia nawiązuje oczywiście do jego barwy, kojarzącej się z cytryną.

 

Cytryny są wydobywane w różnych miejscach na całym świecie. Najbardziej cenione są okazy pochodzące z Brazylii, ale kamienie te występują także na Uralu i Madagaskarze. W Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, USA oraz Kazachstanie również pojawiają się cytryny, jednak najczęściej mają znikomą wartość jubilerską. Co ciekawe, złoża odkryto także w Polsce, w okolicach Nowej Rudy i Jeleniej Góry.

 

 

Cytryn można otrzymywać także sztucznie, poprzez poddanie ametystu lub kwarcu dymnego obróbce termicznej (w ponad 400 stopniach Celsjusza). W ten sposób uzyskuje się większość cytrynów dostępnych na rynku.

 

Co ciekawe, w starożytności wierzono, że cytryn chroni przed jadem węża oraz… grzesznymi myślami. Chętnie wykonywano z niego intaglio, czyli małą, wklęsłą płaskorzeźbę, która po odciśnięciu w glinie lub wosku stanowiła rodzaj pieczęci, znak rozpoznawczy jej właściciela. Jednak prawdziwe zainteresowanie tym kamieniem miało nadejść dopiero w XIX i XX wieku.

 

 

Biżuteria z cytrynem

Cytryn jest dość rzadkim kamieniem i nie znajdziemy go w każdym salonie jubilerskim. To sprawia, że dla niektórych osób staje się jeszcze bardziej wyjątkowy! Trzeba przyznać, że cytryn zachwyca wyjątkową, ciepłą barwą i szklistym połyskiem. Rewelacyjnie rozświetla każdą stylizację, dodaje jej blasku i wywołuje bardzo pozytywne skojarzenia, a to za sprawą ciepłego, słonecznego odcienia.

 

W zależności od oprawy i projektu ozdoby, cytryn może towarzyszyć nam jako kunsztowny dodatek na wyjątkowe okazje lub w roli małej, skromnej ozdoby, którą będziemy nosić każdego dnia. Pięknie komponuje się z żółtym złotem oraz srebrem. Często jest umieszczany w pierścionkach lub zawieszkach, jako centralny punkt biżuterii, jednak w Rosanto zgromadziliśmy też kilka modeli kolczyków i bransoletek, w których cytryn stanowi jeden z kilku kamieni szlachetnych. Zawsze wyróżnia się bijącym od niego ciepłem i nadaje ozdobie wyjątkowego blasku. Cytryn stanowi pewną przeciwwagę dla chłodnego piękna diamentów lub szafirów — ten kamień zawsze przywołuje pozytywne wspomnienia, a jego ciepła kolorystyka sprawia, że wygląda niczym mały promień słońca, obecny tuż obok — na wyciągnięcie ręki.

 

 

 

Cytryn — wpływ na psychikę

Wiele osób przypisuje cytrynowi pozytywny wpływ na ludzką psychikę oraz umiejętności właściciela. Podobno kamień ten podnosi poziom energii, zwiększa motywację i dodaje pewności siebie, a przy okazji poprawia samopoczucie. Jest także niezawodny w dodawaniu odwagi i budowaniu poczucia stabilności, która sprzyja łączeniu różnych sfer życia w spójną całość. Cytryny podnoszą także kreatywność, pozwalają uniknąć poczucia bezradności oraz sprzyjają sukcesom. Z tego powodu są idealnym wyborem dla studentów. Pomagają też zadbać o indywidualną osobowość oraz odpowiadają za łagodzenie stresu po ciężkim dniu.

 

Cytryn dawniej był uznawany za kamień kupców i handlarzy, a dziś — za idealnego „towarzysza” dla biznesmenów. Sprzyja on powodzeniu w sferze finansowej oraz zawodowej naszego życia i jest polecany zwłaszcza osobom, które chcą połączyć pasję z pracą i rozwijają własną działalność. Cytryn jest nazywany kamieniem sukcesu, dlatego warto mieć go przy sobie podczas negocjacji oraz rozmów kwalifikacyjnych. To kamień szczególny dla zodiakalnych Panien, Lwów oraz Bliźniąt.

 

Zdrowotne właściwości cytrynu

Medycyna niekonwencjonalna przypisuje kamieniom szlachetnym właściwości lecznicze. Cytryn nie jest wyjątkiem. Dawniej wierzono, że może on zapobiegać nawet dżumie! Dziś jest polecany osobom, które zmagają się z cukrzycą, migreną lub alergiami. Kamień ten ma obniżać poziom cholesterolu we krwi, wspomagać układ krążenia oraz układ trawienny i działanie wątroby. Podobno zapewnia także spokojny sen, ułatwia zasypianie i przyspiesza powrót do zdrowia oraz regenerację po długiej chorobie.

 

Bez względu na to, czy oczekujesz od cytrynu pozytywnych właściwości, czy wybierasz go ze względu na piękny wygląd, jedno jest pewne — ten kamień z pewnością pozostanie wyjątkowym elementem w Twojej kolekcji biżuterii! Jego ciepły blask przypomni Ci piękne, letnie dni i doda otuchy podczas trudnych chwil w pracy lub na studiach.

 

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię