Chalcedon — magia barw i ochrona braterskich więzi

Chalcedony zaskakują swoją wszechstronnością i żywymi barwami. W porównaniu do innych kamieni są dość powszechne, ale to nie ujmuje im uroku. Towarzyszą ludzkości od tysiącleci, a ich różnorodne kolory budzą zachwyt! Przypisuje im się także liczne pozytywne właściwości oraz umiejętność wpływania na ludzką psychikę.

 

Chalcedon występuje w różnych kolorach, co czyni z niego niezwykle wszechstronną ozdobę. Z tego powodu jest chętnie wykorzystywany w jubilerstwie. Jest świetnym wyborem, jeśli chcesz uzupełnić swoją kolekcję biżuterii niebanalnymi, bezpretensjonalnymi ozdobami na każdą okazję.

 

Pochodzenie i historia chalcedonu

Chalcedon jest odmianą krzemionki, zbudowaną z krzemu i moganitu. Najczęściej występuje w skałach wulkanicznych. Swoją nazwę zawdzięcza miastu Chalkedon, położonemu w pobliżu Cieśniny Bosfor. Występuje w wielu odmianach barwnych, z których niektóre są znane pod odrębnymi nazwami — np. czarne chalcedony nazywa się onyksami, a wielobarwne odmiany o wstęgowej strukturze — agatami.

 

Chalcedony występują w różnych miejscach na całym świecie, m.in. w Urugwaju, Rosji, Mongolii, Kazachstanie, Brazylii, Arabii Saudyjskiej, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Indiach, a także w Niemczech, na Islandii, a nawet w Polsce.

 

 

Znaleziska archeologiczne pokazują, że chalcedonu używano do wytwarzania narzędzi już 8000 lat temu! Wyrabiano z niego także pieczęcie oraz kamee. W Tybecie kamień ten był utożsamiany z kwiatem lotosu, a starożytni łączyli chalcedon z bóstwami wody i powietrza. Rdzenna ludność amerykańska wierzyła, że kamień ma moc zwiększania dobrej woli i zacieśniania braterskich więzi. Chalcedon pojawia się także w Biblii (w Apokalipsie Świętego Jana) i stanowi jedną z dwunastu warstw fundamentów świętego miasta.

 

Co ciekawe, chalcedony często zawierają wrostki innych minerałów, które potrafią wpływać na ich barwę. Za zmianę koloru może także odpowiadać wysoka temperatura, a nawet długotrwałe działanie promieni słonecznych.

 

Biżuteria z chalcedonem

Współcześnie chalcedon jest znany przede wszystkim jako kamień kolekcjonerski i efektowny materiał do wyrobów jubilerskich. Różnorodne odcienie chalcedonów dają projektantom duże możliwości i pięknie komponują się zarówno ze srebrem, jak i złotem. Chalcedony stanowią znakomity wybór dla kobiet, które poszukują efektownych akcentów kolorystycznych do swoich stylizacji w formie zawieszek, naszyjników, pierścionków, bransoletek czy kolczyków. Chalcedony świetnie prezentują się zwłaszcza w swobodnych outfitach, w których mogą podkreślić szyk i klasę swojej właścicielki. To niezwykle wszechstronne kamienie, a dzięki swojej powszechności są dostępne w atrakcyjnych cenach. Dzięki temu mogą uzupełnić każdą kolekcję biżuterii — i robią to w wielkim stylu.

 

 

Właściwości chalcedonów — wpływ na psychikę i zdrowie

Chalcedonom od lat przypisuje się pozytywny wpływ na człowieka. Przede wszystkim są nazywane kamieniami mówców, ponieważ dodają pewności siebie i ułatwiają wyrażanie myśli oraz uczuć. Wpływają na pozytywne postrzeganie otaczającego nas świata, przywracają spokój i jasność umysłu. Chronią przed negatywnymi wpływami i niwelują złe emocje, takie jak gniew czy smutek. Wzmacniają za to siły witalne, serdeczność, entuzjazm i otwartość. Podobno chalcedon może chronić w kwestiach prawnych oraz tych związanych z wodą (np. chroni przed utonięciem).

 

Chalcedon jest szczególnie polecany zodiakalnym Wagom, Skorpionom i Bliźniętom, ale z pewnością odnajdzie się także w rękach każdego, kto czuje, że chalcedon byłby dla niego dobrym „towarzystwem”.

 

Medycyna niekonwencjonalna zaleca stosowanie chalcedonu jako minerału, który bywa pomocny w leczeniu depresji, przy dolegliwościach związanych z tarczycą i woreczkiem żółciowym. Kamień ten ma być także wspierać proces gojenia ran, wspomagać leczenie przy bólach gardła, migdałków lub chrypce. Ma także chronić przed infekcjami i zapaleniami oraz przywracać równowagę w procesach fizjologicznych. Co ciekawe, ten kamień poleca się także osobom z wadą wymowy. Pamiętajmy jednak, że kamienie naturalne nie zastępują konwencjonalnego leczenia oraz kontaktu z lekarzem.

 

Biżuteria z chalcedonem — gdzie kupić?

Bez względu na to, czy fascynuje Cię wielowiekowa historia chalcedonów lub czujesz, że właściwości kamienia mogą być dla Ciebie wsparciem, czy po prostu podobają Ci się żywe barwy tego minerału, biżuteria z chalcedonem z pewnością niejeden raz wywoła Twój uśmiech. Kolory chalcedonów wyróżniają się intensywnością i potrafią dodać energii każdej stylizacji. Przy okazji — kto wie — może pomogą Ci w rozwoju osobistym? W naszym sklepie internetowym Rosanto znajdziesz różne ozdoby z tym kamieniem — m.in. zawieszki z chalcedonem, pierścionki czy efektowne naszyjniki. Pozwól intuicji się poprowadzić i daj się oczarować biżuterii wykonanej z dbałością o każdy detal. W końcu — nie bez powodu chalcedony zachwycają ludzkość od tysiącleci.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię