Biżuteria męska — kiedy, jak i do czego ją nosić?

 

Męska biżuteria obrosła mitami i kontrowersją. Zdarza się, że zupełnie niesłusznie padają pod jej adresem nieprzychylne uwagi, które bazują na stereotypach. Tymczasem coraz większa liczba celebrytów chętnie wykorzystuje ozdoby do podkreślania swoich atutów i nadawania stylizacjom charakteru. Co zrobić, żeby właściwie dobrać biżuterię męską i czy w ogóle warto?

 

Zdecydowanie warto! Dobrze dopasowana biżuteria ma wiele zalet. Obecnie na rynku jest dostępnych coraz więcej typowo męskich ozdób, dzięki czemu panowie mają szeroki wybór i mogą dopasować dodatki do swojego stylu i oczekiwań. Mężczyźni — zwłaszcza młodzi i pewni siebie — chętnie to wykorzystują, tworząc znakomite stylizacje. Do lamusa odchodzą przekonania, że mężczyźnie nie wypada dbać o swój wygląd. Obecnie, gdy wizerunek stanowi bardzo ważny element relacji zawodowych i towarzyskich, obie płcie dbają o nienaganną prezencję. Biżuteria może być dodatkiem, który pomoże się wyróżnić i zadecyduje o końcowym efekcie stylizacji.

 

Spinki do mankietów z onyksem od Rosanto

 

Najważniejszą zasadą podczas wyboru biżuterii męskiej jest minimalizm. Panowie obwieszeni grubymi łańcuchami, sztucznymi ozdobami i afiszujący się wielkimi sygnetami będą wyglądać komicznie, a raczej nie o taki efekt chodzi. Jedna lub dwie ozdoby — spinki do mankietów, łańcuszek z zawieszką, lub noszony samodzielnie, bransoletka — takie dodatki będą wystarczające.

Dlaczego warto zdecydować się na męską biżuterię?

Męska biżuteria — o ile jest wysokiej jakości i została dobrze dobrana — potrafi efektownie uzupełnić każdy ubiór. Jest sygnałem, że mężczyzna dba o swój wygląd i ma na uwadze każdy detal, a to wiele mówi o jego charakterze. Warto zauważyć, że biżuterię często wybierają celebryci i mężczyźni zajmujący wysokie stanowiska. Gustowne dodatki świadczą o klasie, pewności siebie i prestiżu.

 

Ozdoby mogą też pomóc w tuszowaniu mankamentów urody, o czym kobiety doskonale wiedzą. Panowie mają nieco węższe pole do popisu, ale również mogą spróbować kilku sztuczek. Przykładowo, mężczyźni z krótką szyją powinni wybierać długie łańcuszki lub naszyjniki, dzięki czemu optycznie ją wydłużą i sprawią, że ich sylwetka będzie wydawać się smuklejsza.

 

Złota zawieszka z różą wiatrów od Rosanto

 

Biżuteria to znakomity element ubioru, bo może zaskakująco silnie wpływać na nasze samopoczucie — ulubiony łańcuszek lub bransoletka mogą poprawiać nastrój czy podnosić samoocenę, a spinki od mankietów otrzymane od ukochanej stanowią wyjątkową pamiątkę. Szkoda byłoby rezygnować z pozytywnych wartości, które niesie ze sobą biżuteria, ze względu na skostniałe konwenanse.

 

Wreszcie, panowie z pomysłem na siebie i odrobiną charyzmy, mogą uczynić z ulubionej ozdoby znak charakterystyczny i wyznacznik swojego stylu, a czasem podkreślić za jej pomocą wyznawane wartości. Przykładowo, miłośnik fotografii zwróci na siebie uwagę zawieszką z motywem aparatu fotograficznego, patriota może wybrać symbol Orła Białego, a katolik — srebrny lub złoty krzyżyk. Jeśli biżuteria będzie minimalistyczna i utrzymana w neutralnej stylistyce, z powodzeniem może towarzyszyć swojemu właścicielowi na co dzień.

Jak nosić biżuterię męską?

Aby właściwie dobrać biżuterię męską i uzyskać dobry efekt, warto kierować się kilkoma złotymi zasadami. Najważniejszą z nich jest minimalizm, który podkreśli klasę i pokaże, że jesteś osobą, która kontroluje każdą sytuację. Zbyt duża ilość ozdób może wywołać wrażenie chaosu i przypadkowości.

 

Srebrna bransoletka w stylu ozdób nordyckich lub słowiańskich od Rosanto


 

Ważna jest też wysoka jakość ozdób. Panom polecamy zwłaszcza białe lub żółte złoto, srebro wysokiej próby (także pokryte oksydą), a czasem także kamienie naturalne (w męskiej biżuterii znakomicie wyglądają onyksy). Naszyjnik lub bransoletka to ozdoba, którą kupujemy na lata i warto zwrócić uwagę na to, by wyróżniała się dobrym wykonaniem i zastosowanymi materiałami. Sztuczna biżuteria rzuca się w oczy i nawet w najbardziej przemyślanej stylizacji tworzy fałszywą, niepasującą nutę.

 

Warto pamiętać również o dopasowaniu kolorystyki do reszty ubioru. W przypadku biżuterii weźmy pod uwagę kolor zegarka i/lub sprzączki od paska. Złota bransoletka obok srebrnego zegarka będzie wyglądać przypadkowo i nieelegancko, a spójna kolorystyka zaprocentuje harmonijnym, gustownym lookiem.

 

Jednak nie zapominajmy o najważniejszym — biżuteria ma wyrażać charakter i styl swojego właściciela. To on ma czuć się dobrze w wybranych przez siebie dodatkach, cieszyć się ich widokiem i pewnością siebie, która z nich płynie. Choć projektanci mody czy dziennikarze mogą próbować wskazywać, co wypada nosić mężczyźnie, a czego nie wypada, najlepiej słuchać siebie i bliskich. Wówczas będziesz mieć pewność, że wybierzesz taką biżuterię, w której będziesz czuć się najlepiej. Udanych poszukiwań!

 
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię