6 fascynujących ciekawostek o złocie

Złoto jest uznawane za niezwykle elegancki, luksusowy kruszec. Jego ciepły blask potrafi każdej stylizacji nadać wyjątkowego charakteru, jednak to tylko jedno z wielu obliczy złota.

 

Dla wielu kobiet złoto — żółte, białe lub różowe — to codzienny element stylizacji. Ten kruszec występuje w tak wielu formach (często jako piękna oprawa brylantów lub kamieni szlachetnych), że każda kobieta może znaleźć złotą biżuterię pasującą do jej stylu. Nosimy złote pierścionki zaręczynowe i złote obrączki — symbole ponadczasowej miłości. A przy tym nie ulega wątpliwości, że złoto fascynuje ludzi od tysiącleci. Poznaj kilka ciekawostek, które sprawią, że spojrzysz na swoją złotą biżuterię trochę inaczej!

 

 

Ciekawostki o złocie

1. Wszechstronne złoto — więcej niż biżuteria

Złoto jest bardzo plastyczne, dlatego świetnie sprawdza się jako materiał do wytwarzania biżuterii, jednak to nie jest jego jedyne zastosowanie. Okazuje się, że ten metal jest zaskakująco wszechstronny! Służy m.in. do wytwarzania złotych nici do haftu, jest wykorzystywane przy produkcji silników F1, kombinezonów chroniących przed promieniowaniem elektromagnetycznym oraz do powlekania szyb kokpitów niektórych samolotów, co ułatwia ich odśnieżanie. Złoto znajduje szerokie zastosowanie w elektronice ze względu na wysokie przewodnictwo elektryczne i dużą odporność na korozję. Tworzy się z niego monety, a także stosuje się je w medycynie i kosmetologii.

 

 

2. Złoto towarzyszy nam od wieków

Złoto prawdopodobnie pojawiło się na naszej planecie za sprawą meteorytu, który uderzył w Ziemię kilka miliardów lat temu. Ozdoby ze złota nosili już starożytni Babilończycy i Egipcjanie — ci drudzy zdobili nim także piramidy, sarkofagi i budowle. W starożytności złoto stało się środkiem płatniczym — pierwsze złote monety z Chin pochodzą z 654 p.n.e. Wydaje się, że od tamtej pory złoto jest nierozerwalnie związane z historią ludzkości. Przykładowo, w okresie XV-XIX wieku miały miejsce wydarzenia nazywane gorączką złota — ludność masowo podróżowała w określone miejsce, licząc na znalezienie złota. Dziś złoto jest cennym nabytkiem dla inwestorów, ale pobudza wyobraźnię niemal każdego — sportowcy walczą o złote medale, małżeństwa noszą złote obrączki, a dawniej ze złota wykonywano królewskie insygnia, czyli symbole władzy.

 

3. Potrawy ze złota?

Złoto jest jadalne — w niewielkich ilościach. Ze względu na bardzo wysoką cenę stanowi formę ozdoby wykwintnych dań. Co ciekawe, metal jest obojętny dla naszego organizmu i nie dostarcza mu żadnych właściwości, nie ma także smaku. Jego obecność w potrawach ma tylko podkreślić ich ekskluzywność — już w średniowieczu wykorzystywano je w formie ozdoby potraw i napojów, by dać wyraz bogactwu gospodarzy. Należy jednak zachować ostrożność — u niektórych osób spożycie złota wywołuje reakcje alergiczne.

 

4. Złoto może mieć różne odcienie

Czyste złoto ma żółtą barwę i lekko się błyszczy. Jednak ten metal jest na tyle miękki, że należy połączyć go z innymi — trwalszymi — by nadawał się do wykonywania biżuterii. W zależności od tego, z jakim metalem połączymy złoto, możemy uzyskać jego różne barwy. Przykładowo, żółte złoto uzyskuje się poprzez stop ze srebrem oraz z miedzią, białe — z palladem lub platyną, a różowe — dzięki połączeniu złota z miedzią. Obecnie dużą popularnością cieszy się biżuteria z białego lub różowego złota. Ciekawym wyborem są ozdoby, które łączą trzy kolory złota jednocześnie — więcej na ich temat napisaliśmy w tym artykule.

 

5. Polskie złoto

Złoto występuje na wszystkich kontynentach i jego złoża są znajdowane w wielu krajach — w tym także w Polsce. Badania archeologiczne dowodzą, że tego metalu poszukiwano w naszym kraju już w X wieku. Kruszec znajduje się główne na Dolnym Śląsku, w Górach Złotych (pasmo w Sudetach Wschodnich) oraz w Górach Opawskich (Sudety). Choć wydobycie złota w Polsce jest niewielkie w skali światowej, prowadzone są prace nad nowymi kopalniami. Przy okazji wydobycia złota pozyskuje się także inne cenne surowce. Zaledwie rok temu pojawiła się informacja o złożach w okolicach wsi Mikołajowice.

 

 

6. Pochodzenie nazwy złota

Słowa wiele mówią o stosunku ludzi do rzeczy, które nazywają. Śledząc nazwę wyjątkowego metalu, jakim jest złoto, możemy zauważyć, jakie budziło skojarzenia — czasem były one dość… nietuzinkowe! Chemiczny symbol złota, czyli „Au”, pochodzi od łacińskiego określenia „aurum”. To słowo oznacza kolor żółty, a jego nazwa wzięła się od słowa „aurora” („świt”). Najbardziej oryginalne określenie wymyślili Aztekowie: słowo w ich języku oznaczające złoto to „teocuitatl”, co można przetłumaczyć jako... „ekskrementy bogów”.

Złota biżuteria — wyjątkowe uzupełnienie stylizacji

Biżuteria ze złota jest chętnie wybierana do eleganckich i wieczorowych stylizacji, często pojawia się również w minimalistycznej formie jako codzienny dodatek. Ciepły blask złotych ozdób potrafi nadać kreacjom wyrafinowanego charakteru i klasy. Nawet niewielka zawieszka lub kolczyki sprawiają, że stylizacja wygląda inaczej! Jeśli ten cenny metal zafascynował Cię tak samo, jak nas i chcesz wiedzieć więcej, sprawdź:

 
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię